Niedawno obchodził stulecie urodzin, w które włączyli się mieszkańcy Warszawy. Gen. bryg. w st. sp. Stefan Bałuk „Starba”, Cichociemny i uczestnik Powstania Warszawskiego był fotoreporterem wojennym.
W wieku 100 lat zmarł gen. bryg. w st. sp. Stefan Bałuka „Starba”, „Kubuś”, Cichociemny, uczestnik Powstania Warszawskiego, fotoreporter wojennego, autor licznych publikacji.
Gen. Stefan Starba-Bałuk w 1944 r., po ukończeniu Polskiej Szkoły Wywiadu w Glas i kursu spadochronowego w Ringway, został zrzucony do Polski. W czasie okupacji pracował w Wydziale Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie zajmował się m.in. podrabianiem dokumentów. W Powstaniu Warszawskim walczył w plutonie "Agaton" batalionu "Pięść", następnie w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Po upadku powstania internowany w oflagu w Grossborn, skąd uciekł pod koniec stycznia 1945 r. Po powrocie do Polski wznowił działalność konspiracyjną w Wydziale Legalizacji "Agaton II". Wystawiane tam dokumenty uratowały setki osób przed NKWD. 1 listopada 1945 r. aresztowany za przynależność do Armii Krajowej i skazany na karę wieloletniego więzienia. Po amnestii w marcu 1947 r., pozbawiony praw obywatelskich, zarabiał na życie jako warszawski taksówkarz, a później jako artysta fotografik, realizując wiele wystaw poświęconych bohaterskiej walce oręża polskiego w czasie II wojny światowej. Pracował też społecznie na rzecz środowiska kombatanckiego.
Był inicjatorem budowy pomników Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.
Był kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
czytaj także: