Nowy numer 4/2021 Archiwum

Zmarł generał "Starba"

Niedawno obchodził stulecie urodzin, w które włączyli się mieszkańcy Warszawy. Gen. bryg. w st. sp. Stefan Bałuk „Starba”, Cichociemny i uczestnik Powstania Warszawskiego był fotoreporterem wojennym.

W wieku 100 lat zmarł gen. bryg. w st. sp. Stefan Bałuka „Starba”, „Kubuś”, Cichociemny, uczestnik Powstania Warszawskiego, fotoreporter wojennego, autor licznych publikacji.

Gen. Stefan Starba-Bałuk w 1944 r., po ukończeniu Polskiej Szkoły Wywiadu w Glas i kursu spadochronowego w Ringway, został zrzucony do Polski. W czasie okupacji pracował w Wydziale Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej, gdzie zajmował się m.in. podrabianiem dokumentów. W Powstaniu Warszawskim walczył w plutonie "Agaton" batalionu "Pięść", następnie w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Po upadku powstania internowany w oflagu w Grossborn, skąd uciekł pod koniec stycznia 1945 r. Po powrocie do Polski wznowił działalność konspiracyjną w Wydziale Legalizacji "Agaton II". Wystawiane tam dokumenty uratowały setki osób przed NKWD. 1 listopada 1945 r. aresztowany za przynależność do Armii Krajowej i skazany na karę wieloletniego więzienia. Po amnestii w marcu 1947 r., pozbawiony praw obywatelskich, zarabiał na życie jako warszawski taksówkarz, a później jako artysta fotografik, realizując wiele wystaw poświęconych bohaterskiej walce oręża polskiego w czasie II wojny światowej. Pracował też społecznie na rzecz środowiska kombatanckiego.

Był inicjatorem budowy pomników Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej oraz Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej.

Był kawalerem Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama