Nowy numer 49/2018 Archiwum

Ideologia i tęcza

Pamiętacie "Tęczę" z placu Zbawiciela? Tę, która rzekomo miała być uniwersalnym i radosnym symbolem pokoju, który łączy, jednoczy etc. Miała, bo nagle już nie jest. Autorka instalacji Julita Wójcik wzywa warszawiaków, by odbudowali ją jako symbol walki z homofobią.

J. Wójcik apeluje, by zrekonstruowana "Tęcza" była "gestem solidarności w walce o równe prawa osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych". A przy Zachęcie odbędą się nawet kilkudniowe warsztaty odbudowy "Tęczy".

Zanim zdążyłem się oburzyć, pomyślałem, że to ważna deklaracja. Artystka w końcu mówi otwarcie, a nie owija w bawełnę. Wcześniej podkreślała przecież, że budując tęczę z 22 tys. kolorowych sztucznych kwiatów, nie kierowała się żadną ideologią. Akcentowała wielość znaczeń tego symbolu. Odwoływała się nawet do teologii, tłumacząc, że tęcza jest biblijnym znakiem przymierza człowieka z Bogiem.

Niektórzy chętnie potakiwali, że tak właśnie jest. "Tęcza" ma wrócić na plac Zbawiciela 1 maja, w dziesiątą rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej. To decyzja urzędników, bo fundusze obiecała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Dodam, że mówimy o kwocie ok. 110 tys. zł. Teraz miasto ma pewien kłopot, bo z ludźmi, którymi kieruje ideologia, jest trochę jak z dziećmi: gdy wyciąga się do nich palec, od razu porywają za całą rękę.

Artystka proponowała, by "Tęcza" stanęła na placu Zbawiciela 17 maja, w Międzynarodowym Dniu Walki z Homofobią. Na szczęście urzędnicy w ratuszu na to nie przystali. Już chciałem ich za to bezwarunkowo pochwalić, ale jednak nie tym razem. Okazuje się, że miejscy urzędnicy również zachęcają do wzięcia udziału w warsztatach odbudowy "Tęczy". Powód? Nie dać się zastraszyć chuliganom, którzy ją spalili. Tym samym tęcza zyskuje jeszcze jedno znaczenie – symbol oporu przeciwko wandalom.

Nie mam nic przeciwko warsztatom i zbieraniu kwiatków. Nie rozumiem tylko, dlaczego ideologiczna hucpa musi odbywać się za publiczne pieniądze. I po co dołącza do niej miasto, tylko z innymi argumentami.

Na szczęście w tym wszystkim jest i dobra nowina. Julita Wójcik zadeklarowała, że to ostatni raz, gdy podejmuje się odbudowy "Tęczy". Pozostaje mi tylko życzyć jej wytrwałości.

Czytaj też:

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • AP
  11.04.2014 04:28
  Tzw. tęcza z Placu Zbawiciela nie jest prawdziwą teczą. Tęcza ma bowiem 7 kolorów, a to coś 6, tyle ile na fladze ruchów progejowskich.
  doceń 8
 • fifi
  11.04.2014 11:39
  Po pierwsze: co za problem, by była symbolem oporu wobec wandali? Co w tym złego? Niszczenie czegokolwiek w przestrzeni publicznej to wandalizm. Odbudowa tęczy to stawienie im oporu. Powiedzenie, że jest wiele osób, którym podpalanie czegokolwiek się nie podoba. I w imię tego popieramy odbudowę. Co to za ideologia według autora?! Czy jeśli do jakiegokolwiek pojęcia dodamy słowo "ideologia", to znaczy, że jest to złe?

  Po drugie: z tego co wiem, to symbol mniejszości seksualnych z tej tęczy zrobili głównie jej przeciwnicy. Autorka wymieniała mniejszości jako jeden z obszarów, do którego tęcza się odnosi. To przeciwnikom od razu skojarzyła się z ruchami LGBT. A skoro została podpalona jako sprzeciw wobec mniejszości seksualnych, to nie widzę powodu, by pod hasłem praw mniejszości ją odbudować.

  Nie wolno podpalać celowo czegokolwiek. To przestępstwo. Narażanie ludzi na niebezpieczeństwo. Autor mógłby o tym pamiętać.
  doceń 0
 • Zygmunt_Stary
  12.04.2014 23:43
  Nie ma dyskusji z głupkami, tak stwierdził Wojciech Cejrowski wobec Senyszyn i Palikota i ja się z nim zgadzam.
  Głupkom należy przeciwstawiać się w obronie własnej.
  Dotyczy to wszystkich, którzy zgadzają się z Biblią!
  "Mówi głupi w swoim sercu: Nie ma Boga. Oni są zepsuci, ohydne rzeczy popełniają, nie ma takiego, co dobrze czyni."
  doceń 0
 • wkurzony na maksa czytel
  12.04.2014 23:57
  a na szpitale nie ma, na dożywianie dzieci nie ma. A na, kurdę, symbol pedalstwa w śródmieściu - jest kasa. co to jest do jasnej cholery?

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy