Nowy numer 25/2018 Archiwum

Różne wyznania zgodnie o świętowaniu niedzieli

"Apel Kościołów w Polsce o poszanowanie i świętowanie niedzieli" podpisali w Warszawie przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej (PRE). List ma przywrócić zwyczaj świątecznego przeżywania dnia Pańskiego.

"Apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej, a do pracodawców, by uszanowali świętość dnia Pańskiego, nie angażując zawodowo pracowników jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne" - apelują we wspólnym liście chrześcijanie ośmiu wyznań, w tym przedstawiciele Kościoła katolickiego.

Prace nad jednolitym stanowiskiem w tej sprawie zainicjowano cztery lata temu. W 2011 r. W grudniu Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego zorganizował w Kamieniu Śląskim konferencję zatytułowaną "Świętowanie Dnia Pańskiego w ekumenicznej refleksji Kościołów". Roboczy dokument był przedmiotem obrad Komisji ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną (PRE) a Konferencją Episkopatu Polski (KEP).

Pełny tekst apelu 

"Zauważamy jednak, że w naszym codziennym życiu niedziela traci swój wyjątkowy charakter. Staje się takim samym dniem, jak pozostałe dni tygodnia. Praca ponad miarę odbiera jej sakralny charakter. Coraz częściej chrześcijanie są zmuszani do rezygnowania z udziału w niedzielnych nabożeństwach. A przecież po wielodniowej pracy człowiek ma prawo nie tylko do odpoczynku, ale także jako chrześcijanin - do świętowania dnia Pańskiego zgodnie ze swoją wiarą.apelujemy do pracowników, by w niedziele i święta nie podejmowali niekoniecznej pracy zarobkowej" - czytamy we wspólnym apelu.

Podpisanie wspólnego listu Kościoła rzymskokatolickiego i siedmiu Kościołów zrzeszonych w PRE odbyło się w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie. Wspólny dokument sygnowali zwierzchnicy siedmiu Kościołów zrzeszonych w PRE. W imieniu Kościoła katolickiego dokument podpisał przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki.

- Jeśli Pan Bóg, jak stwierdza Biblia, "potrzebował" odpoczynku w dziele stworzenia świata, to tym bardziej potrzebuje go człowiek - stwierdził podczas uroczystości przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. - Wymogi ekonomii sprawiają, że wszyscy domagają się od pracowników coraz szybszej pracy i rezygnacji ze swoich praw. Człowiek zamiast być celem działań ekonomii, staje się jej sługą. Koszty tego podejścia są większe niż zyski, bo niszczy rodziny i społeczeństwo - dodał.

W skład Polskiej Rady Ekumenicznej, która formalnie zarejestrowana została w 1946 r., wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.

Przeczytaj komentarz Odrzucenie Boga w niedzielę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • katolik
  20.01.2015 18:06
  Pan Jezus założył tylko jeden Kościół, jak wyznaje credo.
  doceń 0
 • ksad
  20.01.2015 22:53
  Nie podoba mi się stwierdzenie: świętowanie niedzieli. - Niedzielę należy święcić, co już nie jest tym samym. Przykazanie Boże mówi, abyśmy dzień święty święcili, czyli uświęcali, a nie świętowali. Bo świętować można na meczu i w pubie. A uświęcać siebie w niedzielę - o! to już jest to, o co chodzi: Słowo Boże, Eucharystia, modlitwa.
  doceń 3
 • Expert
  21.01.2015 06:34
  Przez 4 lata pracowali nad tym i sklecili parę zdań, które faktycznie nic nie zmienią.
  doceń 2
 • px
  22.01.2015 00:30
  Apel Kościołów??? A ja głupi myślał, że jest tylko jeden Kościół... święty, powszechny i apostolski. No chyba, że to o te Kościoły chodziło(?)
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma