- Prawdziwy dramat zaczyna się wtedy, gdy we wspólnocie Kościoła i w Kościołach domowych gubimy z oczu Chrystusa i to, do czego On sam nas zaprasza - mówił abp Wojciech Polak podczas Mszy św. w Święto Dziękczynienia. Tysiące wiernych przeszło ulicami Warszawy w wielkiej procesji z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.
- Przeżywając dziś VIII Święto Dziękczynienia, tutaj, razem, przed piękniejącą Świątynią Opatrzności Bożej, wobec pielgrzymującego Cudownego Obrazu Jasnogórskiego, przyzywamy wstawiennictwa Maryi, Królowej Rodzin – Jej dziękując za ten dar matczynej obecności pośród nas i zawierzając siebie samych, nasze rodziny, nasz Kościół święty - powiedział w homilii abp Wojciech Polak. Prymas Polski odprawił wraz z przedstawicielami episkopatu Mszę św. przed budowaną w Wilanowie Świątynią Opatrzności Bożej.
We Mszy św. uczestniczyło kilka tysięcy wiernych, z których część przeszła w wielkiej procesji ulicami Warszawy z pl. Piłsudskiego do Wilanowa z kopią wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej. Obecny był także prezydent elekt Andrzej Duda. Uroczystości VIII Dnia Dziękczynienia odbywają się pod hasłem "Królowo rodzin, dziękujemy i zawierzamy".
- Wobec Królowej Rodzin pragniemy dziś w modlitwie dziękować za rodziny i Jej zawierzyć nasze ogniska domowe. Owszem, trudno zaprzeczyć, że dla niektórych osób rodzina zdaje się nie przystawać do współczesnej kultury i dlatego coraz częściej próbuje się ją zepchnąć na margines społeczeństwa. Odbiera się jej własne miejsce. Czasem ciężko oprzeć się wrażeniu, że życie publiczne i ekonomia idą jakby swoim własnym rytmem, podczas gdy więzy rodzinne przywołuje się co najwyżej jako sentymentalne wspomnienie. Niewielu decyduje się dzisiaj na głośne mówienie o trwałości, nierozerwalności i wierności - mówił w homilii abp Wojciech Polak. - Wobec Królowej Rodzin dziękujemy więc za rodzinę, która nie jest wyłącznie niedościgłym ideałem, ale pomimo całej swej kruchości pozostaje jednym z największych skarbów ludzkości. To w niej przecież na wyciągnięcie ręki spotykamy człowieka, który nie jest sam. Jako dziecko, rodzeństwo, małżonek i rodzic, bez żadnej zasługi, przychodzi na świat z miłości i do niej dorasta. Jest w stanie na nią odpowiedzieć i wziąć za nią odpowiedzialność. Wyraża ją w swojej cielesności, aż do przekazania życia. Dziękujemy za rodzinę, która jest skarbem przez swoją zdolność budowania trwałych więzi społecznych. Bez niej nie można liczyć na zaufanie, wychowanie i oddanie siebie do końca. To ona jest szkołą i gwarancją dobra wspólnego – czyli dobra każdej ludzkiej osoby, każdej kobiety i każdego mężczyzny, bez wyjątku. Gdy wszystko wokół zawodzi, ona jest dowodem na to, że sens życia polega na obietnicy, do której trzeba powracać i którą, zawierzając Bogu, można wypełnić - dodał abp Wojciech Polak.
Prymas Polski zaznaczył też, że największą tragedią małżeństw i rodzin nie są problemy, które one napotykają. - One były, są i będą. Prawdziwy dramat zaczyna się wtedy, gdy we wspólnocie Kościoła i w Kościołach domowych gubimy z oczu Chrystusa i to, do czego On sam nas zaprasza. Może właśnie dlatego w dzisiejszej Ewangelii właśnie Jezus i nas przestrzega, abyśmy nie ulegali pokusie budowania naszego życia bez Niego. Przestrzegając zaś, przypomina i daje nadzieję, że kto pełni wolę Bożą, ten Mu jest bratem, siostrą i matką - dodał.
Po Mszy św. kard. Kazimierz Nycz odmówił Akt Zawierzenia Bożej Opatrzności, powierzając Bogu przez ręce Maryi wszystkie polskie rodziny.
Jak co roku po Mszy św. wszyscy będą mogli zapoznać się z postępami prac na budowie Świątyni Opatrzności Bożej. Po południu dzieci wezmą udział w atrakcyjnym programie edukacyjno-kulturalnym. W Panteonie Wielkich Polaków będzie można pomodlić się przy Świętym Wizerunku Nawiedzenia Matki Bożej Jasnogórskiej. Najmłodsi obejrzą ruchomy "Teatrzyk XXI”. Na scenie przed świątynią będzie występ "ARKI NOEGO" w towarzystwie Mariki, Maleo i Mietka Szcześniaka. Po nim, na scenie przy Świątyni Opatrzności Bożej, rozpocznie się pierwsza edycja festiwalu muzyki chrześcijańskiej "MOC DOBRA".
O Święcie Dziękczynienia również TUTAJ i TUTAJ.
Czytaj także: