Nowy numer 19/2024 Archiwum

Rewolucja na placu Defilad

Styk miasta i kultury - tak wyobraża sobie pl. Defilad Thomas Phifer, światowej sławy projektant. Pl. Defilad czekają wielkie zmiany.

Rewolucja na placu Defilad   Wrota, które mogą pełnić rolę sceny dla kilku tysięcznej publiczności materiały prasowe Pierwsze piętro muzeum to tzw. galerie eksperymentalne - poświęcone eksperymentom w sztuce, wystawy badawcze oraz galerie prezentujące archiwa muzeum. Znajdą się tu także wystawy prac badawczych i dwie instalacje stałe – archiwum Zofii Kulik i rekonstrukcja Studia Eksperymentalnego polskiego Radia. Na tym piętrze znajdzie się także biblioteka z czytelnią. 

- To także piętro, gdzie będziemy przygotowywać te projekty, które już stały się znakiem rozpoznawczym muzeum, związane z badaniami, wiedzą, rozumieniem kultury, praca nad archiwami, przeszłością - wyjaśniła.

Na drugim piętrze znajdą się monumentalne galerie oświetlone światłem wpadającym przez świetliki. Charakteryzować je będą rozmiary powierzchni muzealnej od 200 m kw.(cztery sale) do 500 m kw. Ciąg sal przeplatany będzie tzw. "pokojami miejskimi” - czyli miejscami odpoczynku z widokiem na miasto. 

Fasady obydwu budynków będą przeszklone, każda bryła będzie mieć wyjątkową architektoniczna tożsamość.- Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy - powiedział przedstawiając wizualizacje budynków Thomas Phifer.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy