Nowy numer 50/2019 Archiwum

Czuwanie przy trumnie

W bazylice Świętego Krzyża warszawiacy oddali cześć śp. Zygmuntowi Szendzielarzowi.

Rozpoczęte wczoraj w Łodzi uroczystości pogrzebowe majora "Łupaszki", przeniosły się do Warszawy. 

Do  godz. 19 w warszawskiej bazylice Świętego Krzyża, przy Krakowskim Przedmieściu, wystawiona była trumna z jego doczesnymi szczątkami.

Pełniona była przy niej warta honorowa, a mieszkańcy stolicy składali kwiaty i wpisywali się do księgi kondolencyjnej.

W południe w bazylice odprawiono Mszę św. w intencji legendarnego żołnierza niezłomnego. 

W homilii proboszcz parafii świętego Krzyża ks. Zygmunt Berdychowski zwrócił uwagę, że dzisiejsza ceremonia pożegnania Zygmunta Szendzielarza zbiega się ze wspomnieniem świętego Wojciecha. - Obaj dojrzeli do tego, aby we właściwej chwili zaświadczyć o wartości, której gotowi są oddać życie. Świadomi, że otrzymali ją od Boga i Bogu ją oddają, Bogu i ojczyźnie, to znaczy nam - mówił duchowny.

Proboszcz przypomniał, że "Łupaszka" dał świadectwo nie tylko żołnierskiego męstwa, ale i głębokiej wiary. - Zygmunt Szendzielarz z domu rodzinnego wyniósł trzy słowa - miłość do Boga, do wartości, jaką jest honor i do ojczyzny. Bóg, honor i ojczyzna - te trzy słowa towarzyszyły mu aż do śmierci - zaznaczał.

Pogrzeb bohatera rozpocznie się w niedzielę Mszą św. w kościele św. Karola Boromeusza (ul. Powązkowska 14). Eucharystii przewodniczyć będzie biskup polowy WP Józef Guzdek. Udział w uroczystości zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Po Mszy trumna, w kondukcie żałobnym i z wojskową asystą, przejedzie na Wojskowe Powązki.

 Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama