Władysław Bartoszewski, Witold Pilecki i ksiądz Jan Zieja - to kolejni upamiętnieni w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych. Uroczystość odsłonięcia poświęconych im pamiątkowych kamieni odbyła się na skwerze im. gen. Jana Jura-Gorzechowskiego.
Ogród Sprawiedliwych - pierwszy taki w Polsce - na skwerze im. generała Jana Jura-Gorzechowskiego na warszawskiej Woli powstał w 2014 roku. Od tamtej pory są w nim sadzone drzewka upamiętniające tych, którzy w Europie i poza nią ratowali życie innych lub występowali w obronie ludzkiej godności – w czasie nazizmu i komunizmu, ludobójstw, masowych mordów, zbrodni przeciw ludzkości, popełnionych w XX i XXI wieku. Przy drzewkach znajdują się symboliczne kamienie opatrywane inskrypcjami wyjaśniającymi za jaki czyn dana osoba została uhonorowana.
Kamienie pamięci Władysława Bartoszewskiego, Witolda Pileckiego i ks. Jana Ziei odsłonili we wtorek członkowie ich rodzin. Jak mówił podczas uroczystości dyrektor Domu Spotkań z Historią (DSH) Piotr Jakubowski, celem spotkania było "podkreślenie, jaką wagę ma pakt solidarności wobec innych ludzi pokazywany pod totalitarną opresją w warunkach dyktatur i zagrożenia życia".
Prezes Fundacji Ośrodka KARTA Zbigniew Gluza przypomniał, że upamiętnienie zasłużonych w Ogrodzie Sprawiedliwych odbywa się po raz trzeci.
- Dwa lata temu uhonorowaliśmy sześć pierwszych osób, rok temu - trzy. Teraz inskrypcji zapisanych pod zasadzonymi drzewkami będzie dwanaście. To, co stanowią postawy tych dwunastu osób wobec historii XX i XXI wieku jest już odpowiedzią na te wszystkie wydarzenia: ludobójstwa, zbrodnie wobec ludzkości i systemy totalitarne, które niszczyły człowieka - powiedział.
Gluza zauważył, że do tej pory uhonorowanych zostało czterech Sprawiedliwych z Polski, którzy pokazali, że "wszystkie reakcje na świat zły, na rzeczywistość, która niszczy człowieka i świat społeczny, pokazują, że można budować świat inny". Tym razem" - jak mówił - "komitet Ogrodu Sprawiedliwych postanowił uhonorować trzech przedstawicieli Polski, którą chciałoby się przyjąć za wzorzec".