Nowy numer 30/2021 Archiwum

Kraków pisze petycję do prezydent Warszawy

Kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie apeluje do Hanny Gronkiewicz-Waltz o stanowczą reakcję w sprawie spektaklu „Klątwa”.

W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, podczas Mszy św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, odbyły się we wtorek wieczorem modlitwy wynagradzające za bluźnierstwo. Kustosz sanktuarium ks. Jan Kabziński apeluje do prezydent Warszawy o stanowczą reakcję w sprawie obraźliwego spektaklu, zrealizowanego na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie. 

„Nie ulega wątpliwości, że tego typu prowokacje, czyli pornografia, bluźniercze sceny, kpina z Kościoła i wykorzystanie do tego figury św. Jana Pawła II, podsycanie politycznej nienawiści nie mają prawa mieć miejsca, a szczególnie skandaliczny jest fakt, że odbywają się one w teatrze wspieranym finansowo przez Miasto Stołeczne Warszawy” - czytamy w petycji, którą krakowianie kierują do prezydent Warszawy. Kustosz sanktuarium św. Jana Pawła II ks. Jan Kabziński pisze, że oczekuje jej stanowczej reakcji w tej sprawie. „Domagam się zaprzestania finansowania teatru z publicznych pieniędzy oraz odwołania jego dyrektora” - apeluje duchowny, podkreślając, że brak reakcji będzie odczytywany jako przychylność władz stolicy dla tego typu przedsięwzięć.

Petycję kustosza sanktuarium św. Jana Pawła II podpisywali dziś wierni, którzy zgromadzili się na Mszy św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza. W papieskim sanktuarium na Białych Morzach odbyła się także modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo. W tej intencji pielgrzymi modlili się słowami suplikacji.

W najbliższą niedzielę po wszystkich Mszach św. w sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach odbywać się będzie adoracja wynagradzająca za bluźnierczy spektakl.

Gospodarze sanktuarium zachęcają do podjęcia postu, modlitwy przebłagalnej i aktów zadośćuczynienia „za dokonane bluźnierstwo: za znieważenie symbolu Krzyża Świętego, osoby naszego świętego patrona Jana Pawła II, Stolicy Apostolskiej oraz za obrazę uczuć religijnych”. Petycję do prezydent Warszawy będzie można podpisać również w najbliższą niedzielę po każdej Mszy św.

Każdego 22. dnia miesiąca w sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiana jest uroczysta Msza wotywna ku czci św. Jana Pawła II z udziałem wiernych z różnych części archidiecezji krakowskiej, którzy w ten sposób dziękują Bogu za pontyfikat papieża z Polski. Po Mszy św., podczas Procesji Światła, rozważane są tajemnice różańca św. ustanowione przez św. Jana Pawła II.

18 lutego na deskach teatru Powszechnego odbyła się premiera "Klątwy", sztuki  wyreżyserowanej na podstawie  "Wesela" Wyspiańskiego przez chorwackiego reżysera Olivera Frljcia. Przedstawiono w niej sceny seksu z figurą Jana Pawła II, zakładania jej szubienicy, zawieszania tabliczki "obrońca pedofilów". Podczas spektaklu aktorzy lżą krzyż i flagę Watykanu oraz nawołują do zbiórki pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Sprawą spektaklu zajęła się z urzędu prokuratura, która zbada, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Czytaj także: Ratusz-milczy-jak-zaklety

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama