Nowy numer 42/2018 Archiwum

Zakaz dla o. Manjackala

Kuria warszawsko-praska cofnęła znanemu charyzmatykowi pozwolenie na odprawienie rekolekcji, które miał głosić w czerwcu w Miedzeszynie.

Poniżej publikujemy treść komunikatu, który pojawił się dziś na stronie internetowej diecezji warszawsko-praskiej.

Komunikat ws. rekolekcji prowadzonych przez o. Jamesa Manjackala

Pragnę poinformować, że w związku z otrzymaniem z Nuncjatury Apostolskiej w Polsce informacji dotyczących ojca Jamesa Manjackala, Biskup Warszawsko-Praski cofnął pozwolenie nr 322/KK/2017 wydane dnia 7 marca br. na zorganizowanie rekolekcji w Parafii Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie, które w dniach 15-18 czerwca br. miał poprowadzić ojciec Manjackal.

Tym samym, biorąc pod uwagę powagę sprawy, zabrania się ojcu Jamesowi Manjackalowi prowadzenia jakiejkolwiek działalności na terenie Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Ks. Dariusz Szczepaniuk
Kanclerz Kurii

 

O. James Manjackal urodził się w 1946 r. w Indiach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1973 r. w Kongregacji Misjonarzy Św. Franciszka Salezego (M.S.F.S.). Pracował na misjach Visakhapatnam, następnie został wykładowcą w seminarium w Ettumanoor, Kerala. Właśnie wtedy, dzięki modlitwie młodego człowieka spotkał Jezusa - został uleczony fizycznie i duchowo. Od tamtego momentu zaczął głosić charyzmatyczne rekolekcje na całym świecie. Ojciec James jest też założycielem "Charis Marien Maids"- apostolskiej społeczności poświęconej Jezusowi w diecezji Vijayapuram, Kottayam, w Kerala. Charyzmatyczny duchowny jest także autorem licznych książek.

Kilka razy prowadził rekolekcje w Warszawie i okolicach. Po przebytej ciężkiej chorobie, ewangelizował w Warszawie w maju 2014 r. W rekolekcjach tych uczestniczyło ponad 5 tys. osób z Polski i z zagranicy. W tym samym roku w listopadzie głoszonych przez niego rekolekcji w Warszawie wysłuchało blisko 7 tys. osób. W 2015 r. ojciec James odwiedził Warszawę ponownie, by poprowadzić rekolekcje, których myślą przewodnią były słowa z Księgi Zachariasza: "Nie siła, nie moc, ale Duch mój dokończy dzieła - mówi Pan Zastępów" (Za 4,6). Podobnie jak w latach poprzednich w rekolekcjach tych udział wzięło ponad 6 tys. osób. W lutym ubiegłego podczas uroczystości w Watykanie o. James został posłany przez Papieża Franciszka jako Misjonarz Miłosierdzia, by w imieniu następcy św. Piotra głosić Boże Miłosierdzie i o nim świadczyć. W Warszawie na przełomie kwietnia i maja mówił o tym, że Chrystus chce raczej miłosierdzia niż ofiary. W tym samym roku - od 20 do 23 października odbyły się rekolekcje dla małżeństw i par przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa.

 

Wyjaśnienie nuncjatury i o. Jamesa: O-sprawie-o-Manjackala-To-nie-jest-czerwona-kartka-ale-zolta

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • DNA
  11.04.2017 08:56
  Jest to zakaz do głoszenia na terenie diecezji warszawsko - praskiej, czy w ogóle zakaz do głoszenia? Więc co takiego niewygodnego jest w głoszeniu na terenie tej diecezji...a w innych diecezjach... też nie może głosić? Zakazuję tak źle sformułowanych komunikatów.
  doceń 17
 • saherb
  11.04.2017 09:11
  Znowu jakiś zakaz bez wyjaśnienia, dlaczego został wprowadzony.
  doceń 17
 • jo_tka
  11.04.2017 11:39
  Jest jakieś wyjaśnienie, choć enigmatyczne. I reakcja o. Jamesa
  http://info.wiara.pl/doc/3812454.O-sprawie-o-Manjackala-To-nie-jest-czerwona-kartka-ale-zolta
  Z tekstu:
  "Nuncjatura zapewnia, że wątpliwości nie budzi sama treść i sposób nauczania o. Jamesa. Chodzi natomiast o osobę zakonnika, o "dyscyplinarne oskarżenia wobec niego"."
  Z kolei abp Hoser zaznaczył, że "wątpliwości co do o. Jamesa "nie dotyczą gruntu polskiego"."
  doceń 5
 • Jaga65
  29.05.2017 19:52
  Myślę, że charyzmatycy są bardzo zaangażowani a nasi księża są dość leniwi w głoszeniu Ewangelii i w wychodzeniu do ludu. Dlatego wg mnie to jest zazdrość. Poza tym Maniacal skrytykował organizację AA a to organizacja finansowana przez Sorosa więc może on się zdenerwował. Bo AA króluje po Kościołach i pierze mózgi ludziom.
  doceń 4
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy