- Mamy w dziedzictwie Królestwo Niebieskie. Ale czy jesteśmy tego królestwa godni? - pytał abp Henryk Hoser przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w Sulejowie.
- Żeby być Ciebie godni, musimy się też stać dziećmi Bożymi, a nie niewolnikami zła i piekła. Mamy w dziedzictwie Królestwo Niebieskie. Ale czy jesteśmy tego królestwa godni? - pytał abp Henryk Hoser przed wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej w Sulejowie. Ordynariusz warszawsko-praski przypomniał, że parafia św. Trójcy powstała kilka lat po tym, jak król Jan Kazimierz w 1656 r. w katedrze lwowskiej w sposób oficjalny ślubował przed wizerunkiem Matki Bożej Łaskawej: „Ciebie za patronkę moją i za królową państw moich dzisiaj obieram”. Parafię erygował biskup płocki Jan Gębicki w 1669 r. z części parafii Jadów.
Wieś Sulejów powstała najprawdopodobniej w połowie XV w. w wyniku wzmożonego osadnictwa na Mazowszu Północnym. Swój rozwój zawdzięcza dogodnemu położeniu w pobliżu traktu ciechanowieckiego. Do 1528 r. należała do książąt mazowieckich, później do dóbr królewskich. W 1654 r. nadano Sulejów Stefanowi Czarneckiemu za zasługi w walce ze Szwedami. Po śmierci Stefana Czarnieckiego w 1664 r., dobra sulejowskie zakupił starosta Samuel Lipski, który w roku 1667 ufundował pierwszy drewniany kościół. Generał wojsk koronnych, Antoni Ossoliński, nabył majątek w 1771 r., z kolei Aleksander Ossoliński, starosta drohiczyński, w 1757 r. przebudował kościół. Ponownej konsekracji (p.w. Świętej Trójcy i Św. Michała Arch.) dokonał w 1803 r. sufragan kijowski, Bp Franciszek Zambrzycki. Pierwszym i długoletnim (1800-1850 r.) proboszczem w Sulejowie był Ks. Jakub Dost, którego ciało spoczywa na miejscowym cmentarzu.
W uroczystość Wniebowzięcia NMP, 15 sierpnia 1944 r., Niemcy spalili kościół. Msze Św. odprawiały się w starej plebanii przystosowanej na tymczasową kaplicę. Po otrzymaniu zgody na budowę świątyni, 7 września 1958 roku, rozpoczęto kopanie fundamentów pod nowy, murowany kościół według projektu arch. Mieczysława Rzepeckiego.
- Mury tego kościoła poświęcił 24 maja 1959 r., tuż po uwolnieniu, kard. Stefan Wyszyński. Konsekrował go wkrótce po uroczystościach milenijnych w 1969 r. - przypomniał abp Henryk Hoser, który podczas Mszy św. mówił w homilii o Maryi, która zaradza wszelkim troskom, nawet niewypowiedzianym.