Czaszka zamordowanego na ul. Rakowieckiej?

- Fragment czaszki ludzkiej odnaleziono podczas rozpoczętego w poniedziałek trzeciego etapu prac archeologiczno-ekshumacyjnych na terenie b. więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - informuje szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN Krzysztof Szwagrzyk.

Pierwsze prace poszukiwawcze Instytutu przy ul. Rakowieckiej odbyły się w lipcu 2016 r. Drugi etap miał miejsce w lipcu br.

- Pracujemy w miejscu, gdzie badaliśmy już teren przy głównym pawilonie w lipcu tego roku. Przez najbliższy tydzień będziemy kontynuowali te działania poszukiwawcze, które zmierzają do tego, żeby na badanym obszarze odnaleźć szczątki ludzkie. I w tej chwili działania nasze, które rozpoczęliśmy rano, już przyniosły efekty - mamy już fragment czaszki ludzkiej - relacjonuje prof. Szwagrzyk.

Jak wyjaśnia celem badania tego obszaru jest określenie gdzie na terenie więzienia przy ul. Rakowieckiej znajdują się ofiary zbrodni niemieckich lub komunistycznych.

- Bo mówimy i o jednych i o drugich. Mamy tu na myśli niemieckie ofiary z 1944 r. To głównie osoby zamordowane w drugim dniu Powstania Warszawskiego, kiedy Niemcy wymordowali na terenie więzienia ponad 600 osób, które następnie zostały pogrzebane na jego terenie - mówi. - Wprawdzie w 1945 r. były na tym obszarze prowadzone ekshumacje, ale naszym zdaniem nie było to wtedy działanie wykonane do końca, stąd odnajdywane przez nas podczas prac prowadzonych latem fragmenty szczątków ludzkich - wyjaśnia szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Prace są obecnie prowadzone na obszarze o długości ponad 30 i szerokości ponad 20 metrów. - Na pewno jednak nie jest to etap ostatni i więzienie przy Rakowieckiej w latach następnych będzie badane. Z pewnością już od wiosny będziemy mogli tutaj kolejny etap rozpocząć. Taka jest bowiem skala potrzeb - mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk. - Mamy tutaj bowiem ogromny obszar więzienia, który zanim powstanie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, trzeba przebadać. Szczególnie te miejsca, o których mamy wiedzę, że mogły być tam grzebane ofiary zbrodni niemieckich i komunistycznych. Obecny etap prac potrwa do końca tygodnia, będzie to już ostatni etap przed zimą - dodaje.

Wśród wybitnych postaci polskiej historii, które na terenie więzienia pod koniec lata 40. zamordowała komunistyczna bezpieka byli m.in. rtm. Witold Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz i autor raportów o Holokauście, a także gen. August Emil Fieldorf "Nil", mjr Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka", mjr Hieronim Dekutowski "Zapora". Po pokazowym procesie 1 marca 1951 r. zostało tam rozstrzelanych również siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" na czele z płk. Łukaszem Cieplińskim ps. Pług.

zobacz także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..