Modlitwy i kwesty na cmentarzach

Nie tylko kwiaty i znicze zabierzmy ze sobą na cmentarz. Na groby bliskich zanieśmy modlitwę i odpust za zmarłych cierpiących w czyśćcu.

W Dniu Wszystkich Świętych warszawscy biskupi poprowadzą procesje żałobne po największych stołecznych nekropoliach. Kardynał Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. o 12.30 w kościele św. Karola Boromeusza, po niej przewodniczyć będzie procesji na Powązkach. Biskup Piotr Jarecki o godz. 13 odprawi Mszę św. i poprowadzi procesję na Cmentarzu Wolskim. Po Eucharystii o 11.30 w kościele św. Ignacego z Loyoli na Młocinach, bp Michał Janocha uczestniczyć będzie w procesji żałobnej na Cmentarzu Północnym (Wólka Węglowa). O godz. 13 bp Rafał Markowski odprawi Mszę św. w kościele św. Marii Magdaleny i weźmie udział w procesji na Cmentarzu Wawrzyszewskim.

Centralne obchody uroczystości Wszystkich Świętych w diecezji warszawsko-praskiej z udziałem ordynariusza abp Henryka Hoser odbędą się na Cmentarzu w Marysinie Wawerskim o godz. 11. Na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie o godz. 12 Mszę św, będzie sprawował bp koadiutor Romuald Kamiński, a na Cmentarzu Żołnierzy 1920 r. w Radzyminie o 11.30. Mszę św. będzie celebrował bp Marek Solarczyk.

W Dniu Wszystkich Świętych nie wystarczy nawiedzić cmentarz. Katolicy są zobowiązani do uczestniczenia w Mszy św. Od 1 do 8 listopada, każdego dnia można też uzyskać odpust zupełny w intencji zmarłych. Żeby go zdobyć, należy być w łasce uświęcającej, przyjąć Komunię świętą w intencji zmarłych, odmówić dowolną modlitwę w intencjach Ojca Świętego oraz nabożnie nawiedzić cmentarz. Należy też wystrzegać się nawet grzechu lekkiego.

1 listopada na Cmentarzu Powązkowskim i innych stołecznych nekropoliach aktorzy, ludzie kultury, harcerze i wolontariusze będą kwestować na renowację zniszczonych, zabytkowych nagrobków. Dzięki uzbieranym pieniądzom, państwowym dotacjom i darowiznom darczyńców, Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami chce w przyszłym roku wyremontować 26 obiektów w alei Katakumbowej oraz 11 innych grobowców. Do tej pory udało się uratować ponad 1400 pomników, rzeźb i grobowców.

W tym roku powązkowskimi alejami będą przechadzać się z puszkami m.in. Maja Komorowska, Kazimierz Kaczor, Karol Strasburger, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kowalewski, Olgierd Łukaszewicz, Joanna Szczepkowska, Emila Krakowska i Hanna Śleszyńska.

Czytaj także:

Ruszyły linie cmentarne

Gdzie jest ten grób?

Jak pomagać duszom w czyśćcu?

Skąd się wzięła pańska skórka?

Znicz na samotnym grobie

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..