Nowy numer 38/2021 Archiwum

Budżet partycypacyjny - już głosujemy!

Od dzisiaj mieszkańcy Warszawy wybierają spośród 1628 pomysłów na wygodniejsze i piękniejsze życie w stolicy. Najlepsze będą realizowane w przyszłym roku.

24 czerwca w kościele pokamedulskim w Lesie Bielańskim kard. Kazimierz Nycz będzie odprawi Mszę św. z okazji Dnia Ojca, ale też na zakończenie remontu architektonicznej perełki Bielan. Remont świątyni się kończy, ale do uporządkowania i zagospodarowania pozostaje jej otoczenie, które jest popularnym miejscem nie tylko weekendowej rekreacji.

Mieszkańcy zaproponowali, żeby zrobić to z budżetu partycypacyjnego. Oprócz dojazdu z płyt granitowych i chodnika, przy kościele odtworzony zostanie trawnik wraz z nawodnieniem, posadzone nowe rośliny, w tym jabłonki, nawiązujące do dawnych sadów kamedułów. Wokół platanów staną nowe ławki. Dzieci dostaną karuzelę i inne sprzęty do zabaw, a także kącik edukacyjny z sadzonkami truskawek, malin i jeżyn. Na drzewach zawisną domki dla ptaków i owadów. Projekt „Odpocznij u Kamedułów” można znaleźć wśród propozycji ogólnodzielnicowych dla Bielan w piątej edycji budżetu partycypacyjnego.

Pośród 1628 projektów, na które w tym roku możemy zagłosować, nadal znajdziemy propozycje lepiej doświetlonych i bezpieczniejszych przejść dla pieszych, zadaszenia przystanków miejskiej komunikacji, budowy siłowni czy doposażenia boisk. Takie projekty wygrywały poprzednie edycje budżetu, ale jak widać wiele w tym względzie jest jeszcze do zrobienia.

Oprócz tego wciąż stawiamy na ekologię: dzięki budżetowi partycypacyjnemu w dzielnicach się zazieleniło, posadzono nowe drzewa, powstały skwery, kwietne łąki, a nawet sąsiedzkie grządki z warzywami.

Wiele ekologicznych projektów zaproponowano też w tegorocznej edycji. Coraz częściej wśród obywatelskich inicjatyw znajdują się takie, które mają zintegrować lokalne społeczności: plenerowe kina, potańcówki, kursy, spacery z przewodnikami-varsavianistami... 

W ramach czterech edycji budżetu partycypacyjnego zrealizowano ponad 1000 pomysłów mieszkańców. Nie wszystkie były trafione, dlatego co roku formuła wyboru projektów poddanych głosowaniu, jest udoskonalana. W tym roku do wydania mamy prawie 65 mln zł.

Ten pomysł się nie sprawdził. Biblioteka plenerowa w przejściu podziemnym na Stokłosach   Ten pomysł się nie sprawdził. Biblioteka plenerowa w przejściu podziemnym na Stokłosach
Joanna Jureczko-Wilk /Foto Gość
Głosować można do 30 czerwca, przez internet: app.twojbudzet.um.warszawa.pl. lub na formularzach papierowych dostępnych w urzędach dzielnic oraz w dodatkowych punktach zlokalizowanych w szkołach, administracji spółdzielni mieszkaniowych, puntach gastronomicznych, bibliotekach (ich adresy znajdziemy na stronie internetowej).

Uprawnieni do tego są mieszkańcy Warszawy, także ci niezameldowani i niepełnoletni. Głos można oddać tylko raz, wskazując projekty w ramach jednej dzielnicy.

Wyniki głosowania poznamy do 13 lipca. Projekty, które zdobędą najwięcej głosów i zmieszczą się w ogólnej kwocie przeznaczonej na realizację pomysłów w danej dzielnicy albo obszarze, zostaną wskazane do realizacji w 2019 r.

Komentarz:

Paprotka nie przekona

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama