Nowy numer 32/2022 Archiwum

Powieś bombkę na choince ubogiego

Mieszkańcy Pensjonatu Socjalnego "Św. Łazarz" chcieliby mieć piękne, rozświetlone Boże Narodzenie. Potrzebują świątecznych ozdób i czegoś ciepłego do ubrania.

Trzykondygnacyjny budynek, przy ul. Traktorzystów 26 w Ursusie o tej porze roku pęka w szwach. W Pensjonacie Socjalnym "Święty Łazarz", prowadzonym przez Kamiliańską Misję Pomocy Społecznej, przebywa 85 mężczyzn zmagających się z problemem bezdomności. Nowi ciągle pukają do furty.

W pensjonacie znajdują nie tylko dach nad głową i wyżywienie. Mają również terapię uzależnień, szkolenia z zakresu higieny osobistej oraz zawodowe. Uczą się  normalnego życia w grupie, wywiązywania się z obowiązków, troski o dobro wspólne i o domowe zwierzęta: trzy koty i dwa psy. Sami sprzątają, gotują, przeprowadzają remonty, robią zakupy, dbają o otoczenie, odśnieżają.

Angażują się również w akcje społeczne. Stale pomagają jako wolontariusze w dystrybuowaniu żywności w Banku Żywności. W ramach akcji "Lato w Mieście" gotowali zupę dla 20 podopiecznych  Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Koła Mokotowskiego. Pomagali w remoncie schroniska dla bezdomnych zwierząt. Chętnie służą pomocą przy przeprowadzkach  – mieszkańców Ursusa i instytucji. W każdą zimę odśnieżają nie tylko teren wokół budynku, ale również dojścia do przystanków i drogi dojazdowe.

Sami też potrzebują pomocy, szczególnie w zimowe i świąteczne dni.

- Może ktoś ma ozdoby świąteczne do pokojów mieszkańców schroniska albo zewnętrzne, które udekorują nasz dom? Choinki, bombki, lampki, ozdoby świecące, stroiki na stół, świąteczne obrusy, mikołaje, renifery, bałwanki, sanki... Przyjmiemy każdą ilość .... - prosi Adriana Porowska, dyrektor Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej, która dba o to, żeby mieszkańcy ursuskiej placówki odnaleźli w niej namiastkę domu.

Mieszkańcom pensjonatu potrzebna jest też ciepła odzież, buty, czapki, bielizna, skarpetki, kurtki, materace, poduszki, pościel, ręczniki.

Rzeczy można zostawić codziennie od poniedziałku do niedzieli w godz. 7-18, a w weekendy na dyżurce przy furcie (ul.Traktorzystów 26).

O inicjatywie mieszkańców pensjonatu czytaj poniżej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama