Nowy numer 23/2021 Archiwum

Trzaskowski podsumowuje 100 dni prezydentury

Ma przed sobą jeszcze 1726 dni w fotelu prezydenta Warszawy. Jego pierwsze sto dni było bardzo aktywne, ale przysporzyło mu także wrogów, zarzucających ideologizację samorządu.

Pierwsze sto dni swoich rządów w Warszawie Rafał Trzaskowski podsumował w otoczeniu swoich współpracowników oraz radnych Koalicji Obywatelskiej. Konferencja odbyła się w Pawilonie Zodiak, na tle telebimu, na którym wyświetlano dokonania i plany wybranego głosami 56,6 proc. mieszkańców prezydenta. 2 marca mija 100 dni od jego zaprzysiężenia.

Co udało się Rafałowi Trzaskowskiemu? Prezydent pochwalił się przyspieszeniem budowy szkół i przedszkoli. Budowanych jest bowiem 15 nowych placówek dla ponad 10 tys. uczniów. Za kilka dni podpisane zostaną umowy na budowę kolejnych dwóch: na Targówku i na Żoliborzu. Od początku kadencji ratusz oddał trzy nowe przedszkola. Zrealizował również obietnicę podwyżek dla nauczycieli: 250 zł dla stażystów z tytułem magistra oraz 270 zł dla nauczycieli kontraktowych. W sumie samorządową podwyżkę powinno odczuć w portfelu ponad 9,6 tys. nauczycieli. Prezydent dumny jest również z dłużej działających świetlic szkolnych i najnowszej: 100 zł dla każdego ucznia na finansowanie udziału w wydarzeniach kulturalnych, naukowych, sportowych, odbywających się poza szkołą, w tym na zakup biletów do instytucji nauki, kultury, sportu, kin, teatrów, muzeów, galerii. Najnowsza propozycja pochłonie 15 mln zł, ale odciąży nieco portfele rodziców.

Wśród swoich sukcesów Rafał Trzaskowski wymienia również działania na rzecz warszawskiej zieleni: walkę ze smogiem, zakup dronów dla Straży Miejskiej, zazielenianie 76 dużych warszawskich arterii i podwyższenie budżetu na dotowane wymiany kopciuchów. Prezydent zrealizował obietnicę darmowych żłobków (od września 2019 r.), darmowe szczepienia dla przedszkolaków przeciwko grypie. Jednym tchem w programie "Warszawa dla najmłodszych" Rafał Trzaskowski wymienia jednak jako sukces także zwiększenie finansowania zabiegów in vitro.

Rafał Trzaskowski chwali się również działaniami na rzecz seniorów (wprowadza od jesieni "Bilans 70- i 80-latka" oraz rozbudowę systemu opieki i lecznictwa) oraz kobiet, które mogą liczyć na bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV, sprzyjającemu rakowi szyjki macicy w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych z wieloma partnerami. Mamy w ciąży mogą liczyć na szczepienia przeciw grypie i opiekę lekarzy, którzy "nie odmówią świadczeń medycznych z powodu klauzuli sumienia", co oznacza przeprowadzanie aborcji w przewidzianych prawem przypadkach.

Ratusz dofinansował dodatkowe patrole policji (160 tys. godzin pracy), kontynuuje budowę nowych mieszkań i rozpoczął też budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej na pl. Defilad. Przyspiesza także z projektami komunikacyjnymi: jeszcze w tym roku pojedziemy metrem na Targówek, analizowane są warianty rozbudowy metra do Ursusa i budowy nowych stacji na I linii. Powstają też nowe trasy tramwajowe: są decyzje środowiskowe dla linii na Gocław oraz do Wilanowa.

Jako ostatni sukces, Rafał Trzaskowski wymienia także podpisanie deklaracji LGBT+. - To klarowny sygnał: zero tolerancji dla nienawiści i dyskryminacji w przestrzeni publicznej - uważa. Pisaliśmy na ten temat tutaj: Trzaskowski podpisał kartę praw gejów i lesbijek i tutaj: Opłaca się być LGBT+ w Warszawie (komentarz).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama