Zwiedzanie powstającej ekspozycji w Muzeum św. Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, zejście do katakumb, dyskusja o ruchu Me Too, słodka czekolada w fabryce Wedla... Podczas Nocy Muzeów 18 maja czekają na gości 262 placówki.
Gdy 16 lat temu po raz pierwszy zorganizowano w Polsce Noc Muzeów, w stolicy wzięło w niej udział 11 placówek i były to wyłącznie muzea. Teraz z roku na rok impreza bije rekordy: biorących w niej udział placówek (nie tylko związanych z kulturą), ale i odwiedzających. W ubiegłym roku w Noc Muzeów między otwartymi placówkami krążyło ponad 200 tys. osób.
Jak w poprzednich latach, także w tym roku w akcję włączyły się też placówki katolickie. Co więc zobaczymy?
Ekspozycja główna Mt 5,14 - Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego (ul. Prymasa Augusta Hlonda 1) powstaje na wysokości 26 m, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej. Jej otwarcie planowane jest na październik.
Ale już 18 maja od 19.00 do północy zwiedzający zobaczą to, co do tej pory wykonano. Wiele atrakcji przygotowano dla najmłodszych, którzy będą też mogli m.in. wsiąść do repliki Warszawy M-20 z 1958 r., którą jeździł Karol Wojtyła, kiedy był biskupem w Krakowie. Szykują się też warsztaty muzealne dla rodzin oraz przyjęcie urodzinowe na część patrona muzeum.
Na wystawie w kopule Świątyni Opatrzności zobaczymy m.in. drewnianą łódź, którą w częściach na wysokość 8. piętra transportował olbrzymi dźwig.Tuż obok wilanowskiej świątyni nocni zwiedzający będą mogli zobaczyć multimedialną wystawę „Śladami Chrystusa”. To nowoczesna w formie opowieść o Jerozolimie ostatnich lat życia Jezusa.
Pierwszą pielgrzymkę św. Jana Pawła II do ojczyzny sprzed 40 lat i jej znaczenie dla przemian w Polsce przypomni Centrum Myśli Jana Pawła II (ul. Foksal 11). Od 19.00 do 23.00 odbędą się m.in. warsztaty, projekcje filmów, dyskusje i relacje przyjaciół Jana Pawła II.
Bogaty program przygotowało też Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (ul. Dziekania 1) na Starym Mieście, które pokaże swoje najcenniejsze obiekty, m.in. obrazy Jacka Malczewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, bogatą kolekcję monstrancji, naczyń liturgicznych i stojących zegarów. Zaprasza też na warsztaty pisania ikon (godz. 20) i recitale fortepianowe. O 19.15 będzie można wysłuchać wykładu dominikanina o. Tomasza Biłki, malarza i poety, pt. „Jak wygląda twoja dusza?”, a o 20.00 - kustosz muzeum dr Ewy Korpysz pt. „W kręgu Apokalipsy”.
Podajemy pełną listę placówek uczestniczących w Nocy Muzeów 2019 oraz ich propozycje na ten wieczór: PROGRAM