Nowy numer 23/2020 Archiwum

"Tęczowe" wizerunki Matki Bożej na murach klasztoru przy Żytniej. Rzecznik KEP prosi o modlitwę

Plakaty z tęczowymi aureolami wokół wizerunku MB Częstochowskiej rozlepiono w nocy na murach sanktuarium św. Faustyny i klasztoru Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej.

To kolejna profanacja maryjnego wizerunku po obrazie uczuć religijnych, do jakich doszło pod koniec kwietnia w Płocku. Papierowe plakaty przy wejściu do klasztoru rozklejono prawdopodobnie w nocy, gdyż - jak powiedziały siostry na klasztornej furcie - przed godz. 22, gdy zamykane jest wejście do zgromadzenia - jeszcze ich tam nie było.

Plakatów z tęczową aureolą wokół wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej - podobnych do tych znalezionych pod koniec kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika - jest sześć. Częściowo zostały już zdrapane, ale ich usunięcie będzie bardzo trudne. Siostry są zszokowane całym zajściem. Podobne plakaty pojawiły się także w innych miejscach.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia przygotowuje w tej sprawie oświadczenie. W poniedziałek policja zatrzymała 51-letnią kobietę podejrzaną o dokonanie w Płocku profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Grozi za to grzywna, ograniczenie wolności lub nawet pozbawienie wolności do lat dwóch.

Plakaty z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą zawisły 27 kwietnia także na bramie kościoła w Jabłonnie pod Warszawą.

"Tęczowe" wizerunki Matki Bożej na murach klasztoru przy Żytniej. Rzecznik KEP prosi o modlitwę   Na murach klasztoru przy ul. Żytniej znaleziono obrazoburcze, maryjne wizerunki Agata Ślusarczyk /Foto Gość

O modlitwę wynagradzającą Matce Bożej zaapelował w komunikacie rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Adrianik.

"Z ogromnym bólem i smutkiem dowiadujemy się o ponownej profanacji obrazu Matki Bożej, która miała miejsce w nocy z 6 na 7 maja w Warszawie przy ul. Żytniej, gdzie na domu zakonnym Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia naklejono profanujące plakaty. Jest to klasztor, do którego wstąpiła św. siostra Faustyna Kowalska, i właśnie stąd na cały świat wyszło orędzie Bożego Miłosierdzia. To już kolejny akt profanacji po wydarzeniach w Płocku sprzed niespełna dwóch tygodni. W związku z tymi bolesnymi wydarzeniami prosimy o modlitwę wynagradzającą Bogu i Matce Najświętszej za profanację" - czytamy w komunikacie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Andrzej Skulski
  07.05.2019 14:50
  Kto robi tu na łamach tego portalu celowo tyle reklamy dla tego typu wykroczeń albo uchybień? Może znowu trzeba będzie o 6 rano kogoś z łóżka wywlec a potem się na wszystkie strony chwalić. Lepiej na takie prowokacje w ogóle nie reagować to wtedy i to naśladownictwo zniknie.
  doceń 16
 • Piernick
  07.05.2019 14:56
  Zaczęło się: "Cieszcie się i radujcie ponieważ wielka jest Wasza nagroda w niebie"
  doceń 3
 • Rombek
  07.05.2019 16:22
  Ta tęcz w aureoli to wyraz szacunku i tolerancji do innych osób. laickiego pojęcia szacunku i tolerancji. Kto tego nauczył. Muzułmanie nie burzyli chrześcijańskich świątyń. A ciemnym średniowieczu na Uniwersytetach wykładano islam. Oświecona lewica to podeptała. Co zyskał na tym Człowiek ?
  doceń 5
 • MARYJA!
  07.05.2019 18:54
  Obrona poglądów pluralistycznych przez uniwersytety oznaczają nieświadomosc potrzeby istnienia uczelni, które powinny kształtować myślenie i dążenie do prawdy. Prawdę mówiąc za te wypowiedzi i ekspresję można byłoby ukarać i plakacistke i Jazdzewskiego, a nawet Tuska gdyby nie chronił go immunitet. Dzisiaj w Poznaniu Tusk powiedział że ważna jest ekspresja artystycznego wyrazu, ale poszukiwanie prawdy nie powinno obrażać niczyich uczuć. Uniwersytet powinien być miejscem ekspresji prawdy w przestrzeni publicznej. Jeżeli uniwersytet stanie się tylko obrońcą źle rozumianego pluralizmu poglądów to będzie oznaczało że uczelnie są zamknięte dla poglądów innych niż liberalne. W Egipcie na uczelniach muzułmańskich wykładowcy mają pogląd zamknięty w obrębie islamu i przez to utrudniony jest obiektywizm. Uczelnie europejskie bronią możliwości prozelityzmu i neofityzmu co wskazuje na pluralizm. Czy potrzeba jeszcze czegoś więcej?
  doceń 4
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama