W czwartek szkoły ponadpodstawowe i ponadgimnazjalne w Warszawie ogłosiły listy wolnych miejsc dla podwójnego rocznika starającego się o przyjęcie. Po pierwszym etapie rekrutacji kandydaci mieli potwierdzić chęć nauki w placówkach. W sumie nie potwierdziło jej, a tym samym zwolniło miejsce ponad 6,2 tys. osób zakwalifikowanych. Najwięcej wolnych miejsc jest w liceach: 3514 (na 2619 kandydatów, którzy teraz będą się o nie starać), w szkołach branżowych - 728 wolnych miejsc, a w technikach zwolniło się ich 1979.
- Mamy 900 więcej miejsc w liceach aniżeli potrzeb - przyznała wiceprezydent Renata Kaznowska, która na konferencji prasowej w ratuszu musiała trzykrotnie tłumaczyć dziennikarzom dopytującym o to, ile miejsc zabraknie w warszawskich placówkach.
Okazało się, że 3587 nastolatków, którzy zakwalifikowali się do stołecznych placówek, nie zdecydowało się ostatecznie na naukę. - Wśród zakwalifikowanych do liceów, którzy jednak nie złożyli wymaganych dokumentów, 60 proc. stanowią młodzi spoza Warszawy - tłumaczy wiceprezydent Kaznowska. Według niej, uczniowie rezygnowali z nauki w stolicy, bo nie udało im się znaleźć miejsca w bursie.
- Nie mogliśmy upchnąć łóżek w bursach i prawie pół tysiąca dzieci, które dostały się do warszawskich szkół średnich, nie dostało miejsc w bursach. Mogliśmy w tym roku przyjąć tylko 169 osób i tyle przyjęliśmy. Cała reszta nie potwierdziła nauki w warszawskich szkołach średnich, bo po prostu nie miała gdzie mieszkać. Więc jeśli to jest sukces, to gratuluję, panie ministrze! - ironizowała wiceprezydent, zwracając się za pośrednictwem mediów do Dariusza Piontkowskiego, nowego ministra edukacji narodowej.
Jednak na stronie Urzędu Miasta zamieszono informację o wolnych miejscach także w bursach. - Tak, mamy kilkanaście wolnych miejsc w jednej z burs - przyznaje Joanna Gospodarczyk, dyrektor Biura Edukacji Urzędu m. st. Warszawy.
O godz. 15 w serwisie edukacyjnym miasta pojawiała się lista szkół z dostępnymi miejscami w rekrutacji uzupełniającej. Będą mogli aplikować o nie nie tylko ci, którzy nie dostali się do żadnej ze szkół, a tych było 3173 osób, ale także ci, którzy potwierdzili naukę w placówce, a teraz zwolniło się miejsce w innej, do której woleliby uczęszczać.
W rekrutacji uzupełniającej od 26 lipca od godz. 8 do 30 lipca do 12.00 kandydaci składają dokumenty bezpośrednio w wybranych szkołach, które dysponują wolnymi miejscami. Rekrutacja uzupełniająca odbywa się bez użycia elektronicznego systemu, jednak obowiązują te same zasady przyjęć. Listy kandydatów zakwalifikowanych pojawią się 19 sierpnia o godz. 12, a listy przyjętych komisje rekrutacyjne opublikują 28 sierpnia o godz. 10.