Matka Boża pojawiła się na niebie 15 sierpnia 1920 r. z połamanymi strzałami w rękach. Bolszewicy ustąpili spod Ossowa, a bój, który przeszedł do historii jako 18. bitwa świata, nazwano Cudem nad Wisłą.
Jednak dopiero w 2009 samorządy lokalne (Wołomin, Zielonka i Kobyłka) postanowiły podjąć prace nad muzeum. Powołały do życia pierwszy na Mazowszu Park Kulturowy – „Ossów – Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku”.
Projekt, który powstał w oparciu o koncepcję autorstwa pracowni Arkon Atelier, uzyskał pod koniec 2014 r. pozwolenie na budowę. Bryła budynku dopasowana została do wyznaczonego pod inwestycję terenu i nawiązuję swym kształtem do uwarunkowań widokowych Parku Kulturowego w Ossowie.
Bitwa pod Ossowem należała do najkrwawszych i najbardziej dramatycznych spośród walk toczonych w obronie stolicy. Wielkim męstwem wykazali się żołnierze Legii Akademickiej. W jej szeregach walczyli nie tylko studenci, ale także młodzież gimnazjalna, harcerze.
Polscy żołnierze stawiali pod Ossowem zacięty opór atakującym Rosjanom. Mimo wyczerpania i poważnych strat Polacy poderwali się do kontrataku. Doszło do walk wręcz. Przeważające siły wroga musiały ustąpić. Zwycięstwo zostało jednak drogo okupione. W walkach poległo, zaginęło i zostało rannych ok. 600 żołnierzy.