Nowy numer 11/2024 Archiwum

Wybory za chwilę. Na kogo głosować?

Politycy z prawa i lewa przekonują, że to będą najważniejsze wybory od 30 lat. W wyborach parlamentarnych w Warszawie zmierzy się ponad 200 kandydatów. Drugie tyle startuje w gminach podwarszawskich.

13 października idziemy do urn. W wyborach do Sejmu warszawiacy wybiorą 20 posłów spośród 199 kandydatów. Z list PSL startuje m.in. Władysław Teofil Bartoszewski, z PiS – Jarosław Kaczyński, Mariusz Kamiński, Jarosław Krajewski, Sebastian Kaleta, Andrzej Melak czy Ewa Tomaszewska, z SLD – Adrian Zandberg czy Anna Żukowska, z Konfederacji – Janusz Korwin-Mikke, z Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Kidawa Błońska, Katarzyna Lubnauer, Dariusz Rosati, Joanna Fabisiak, czy Michał Szczerba. W tzw. obwarzanku warszawskim (tu startuje 123 kandydatów) na listach PSL znalazła się m.in. Erwina Ryś-Ferens czy Jakub Stefaniak, PiS – Mariusz Błaszczak, Jan Szyszko, Zdzisław Sipiera czy Piotr Uściński, SLD – Andrzej Rozenek, Konfederacji – Zbigniew Witaszek czy Jacek Korwin-Mikke, KO – Jan Grabiec, Paweł Zalewski, czy Maciej Lasek, z list Bezpartyjnych i Samorządowców startuje m.in. Grzegorz Wysocki.

W stolicy wybieranych będzie również czterech senatorów po jednym z każdego z czterech okręgów wyborczych do Senatu. Swojego senatora będą miały Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Targówek oraz Wesoła (tu powalczą: Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej i Cezary Jurkiewicz z PiS), innego wybiorą mieszkańcy Mokotowa, Ursynowa, Wawra i Wilanowa (Koalicja Obywatelska wystawiła Barbarę Borys-Damięcką, Polska Lewica Monikę Jaruzelską, a PiS Lecha Jaworskiego). Białołęka, Bielany, Śródmieście i Żoliborz będzie głosować na Cezarego Kasprzaka (Obywatele RP), Marka Rudnickiego (PiS) albo Kazimierza Ujazdowskiego (KO), a zamieszkali na Bemowie, Ochocie, Ursusie, Włochach i Woli wybierać będą mogli między Aleksandrem Pociejem (KO) oraz Piotrem Radziszewskim (PiS). W okręgu nr 40, obejmującym okolice legionowa, Nowego Dworu Maz., Wołomina i powiatu warszawskiego zachodniego na listach do Senatu pojawią się Jolanta Hibner (KO) oraz Jan Żaryn (PiS). Z kolei w powiatach południowych: grodziskim otwockim, piaseczyńskim i pruszkowskim wystartuje do Senatu Michał Kamiński (PSL) i Konstanty Radziwiłł (PiS). W powiecie grójeckim zetrą się Stanisław Karczewski (PiS) oraz Leszek Przebytniak (PSL), w mińskim i garwolińskim – Maria Koc (PiS), Mirosław Krusiewicz (KO), Krzysztof Prokopczyk (Jedność Narodu) oraz Leszek Szymański (Lista Mirosława Piotrowskiego).

Głosować mogą wszyscy, którzy w dniu wyborów są pełnoletni, zostali wpisani do rejestru wyborców i nie są ubezwłasnowolnieni lub pozbawieni praw wyborczych przez sąd. Jeśli ktoś wymeldował się z miejsca stałego pobytu, przebywa na stałe poza granicami kraju lub w Warszawie bez zameldowania wciąż jednak może zagłosować w stolicy. Wystarczy, że złoży pisemny wniosek o wpisanie do rejestru wyborców w urzędzie dzielnicy, na terenie której mieszka. Można także poprosić o dopisanie do spisu wyborców w miejscu, w którym planuje się pobyt w dniu wyborów. Aby to ułatwić, 7, 8 i 9 października Delegatury Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicach będą pracowały dłużej, w godzinach 8-18. Każdy wyborca może sprawdzić, czy został ujęty w spisie wyborców do 8 października. To termin składania wniosku o dopisanie do spisu wyborców. Zaświadczenie o prawie do głosowania w innym lokalu można zaś uzyskać do 11 października. Umożliwi ono oddanie swojego głosu w każdej obwodowej komisji wyborczej utworzonej na terenie Polski lub zagranicą. Na stronie wybory.um.warszawa.pl można znaleźć swój lokal wyborczy. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z darmowego przewozu do lokalu wyborczego. Przyjmowanie zgłoszeń odbywać się będzie drogą telefoniczną 22 298 59 00 i 720 915 300 oraz pod adresem bus@specjaltrans.pl do 12 października, do godz. 15.00.

Wybory do Sejmu Rzeczypospolitej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej odbędą się w niedzielę 13 października 2019 roku. Głosować będzie można od godz. 7 do godz. 21. Do lokalu wyborczego, zazwyczaj tego samego co w poprzednich wyborach warto wziąć dowód osobisty i długopis. Otrzymamy dwie karty do głosowania: do Sejmu i do Senatu. Należy postawić tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku jednego kandydata z listy kandydatów do Sejmu oraz do tylko jeden znak „x” w kratce przy nazwisku jednego kandydata z listy kandydatów do Senatu. Dopiski nie mają wpływu na ważność głosu. Gdy jednak nie postawimy znaku „x” przy żadnym nazwisku, głos będzie uznany za nieważny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy