Kilkudziesięciometrowa łódź z modrzewia stanęła 25 metrów nad ziemią. Razem z bohaterami Muzeum ma opowiadać następnym pokoleniom o wydarzeniach, które zmieniły świat.
Pierwsze pomieszczenie jest ciemne. Na papieskim fotelu, z którego Jan Paweł II korzystał podczas pamiętnej Mszy św. na pl. Piłsudskiego, spoczywa bogato zdobiona mitra z symbolami Stolicy Apostolskiej. Te same klucze odnajdziemy kilka sal dalej, w "Pokoju łez", jak nazwano pomieszczenie z pamiątkami z chwil tuż po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża.
W 41. rocznicę tego wydarzenia pokazano po raz pierwszy wnętrza i eksponaty Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, a raczej Muzeum Mt 5,14. Cytat z Kazania na Górze: "Wy jesteście światłem świata", zdaniem twórców muzeum, lepiej oddaje treść, którą chcą przekazać zwiedzającym bohaterowie ekspozycji.
Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Mt 5,16Oprowadzającymi po stu czterech z ponad tysiąca lat naszego narodu są właśnie kard. Karol Wojtyła i kard. Stefan Wyszyński, giganci ducha, charyzmatyczni przywódcy Kościoła i Polaków, którzy pomogli przejść przez Morze Czerwone komunizmu. Dlatego gigantyczna łódź, którą z polskiego modrzewia wyciosali w sercu muzeum górale, nabiera wielorakiego znaczenia. Nie tylko jako Łódź Piotrowa, której stery przez 26 lat dzierżył Jan Paweł II, a co nie udałoby się - wedle jego własnych słów - gdyby nie heroiczna wiara i zawierzenie Maryi Prymasa Tysiąclecia. Kilkudziesięciometrowa konstrukcja przypomina Arkę Noego. Może właśnie papież z Polski uratował w niej nie tylko naszą część Europy? W łodzi można zresztą schronić się i odpocząć. Będą się tu toczyć muzealne lekcje.