GN 24/2021 Archiwum

Abp Ryś do uczestników 24/7 Serca Dawida: Wiara jest doświadczeniem mocy

Przesłanie do uczestników konferencji, w postaci nagrania, skierowali także polscy biskupi: abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, abp Józef Piotr Kupny, metropolita wrocławski, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

W nawiązaniu do hasła tegorocznej konferencji 24/7 Serce Dawida: "Otrzymacie moją moc”, abp Ryś podkreślił, że "wiara jest doświadczeniem otrzymywania mocy, a nie tylko mądrości”. - Objawienie to nie tylko przekaz prawdy, jakiejś teorii, koncepcji, zakazów, nakazów, prawa, przepisów. Jest wielka pokusa, by w ten sposób postrzegać wiarę - przestrzegł arcybiskup.

Hierarcha podał przykład, że mylne rozumienie wiary wcale nie jest obce wśród osób wierzących. Na podstawie przeprowadzonej w archidiecezji łódzkiej ankiety wśród rodziców dzieci pierwszokomunijnych na temat sakramentu małżeństwa wynika, że zdecydowana większość osób pod pojęciem sakramentu rozumie "nierozerwalność". - Sakramentalność sprowadzona jest do wymogu prawnego. W tej wizji nie ma pojęcia łaski, mocy Bożej, miłości Boga, obecności Kościoła z jego błogosławieństwem. Wiara zostaje zredukowana do koncepcji, idei, a nie doświadczenia mocy i zbawienia - mówił abp Ryś.

Arcybiskup wyjaśnił, że "Bóg jest mocny w odwrotny sposób proporcjonalny niż człowiek”. - Lwem z pokolenia Judy jest baranek, który został zabity - powiedział. Dodał, że wielką pokusą jest sięganie po moc, która nie jest z Boga i nie jest na jego sposób przeżywana.- Bycie mocnymi mocą świata wydaje się skuteczniejsze, ale tak naprawdę nie jest - mówił. - Prawdziwa moc to doświadczenie mocy w chlebie i winie, a nie w broni, prawie, pieniądzu - można tych mocy mnożyć, one tak naprawdę są słabe wobec tego, co jest mocne w Bogu - dodał.

Konferencja 24/7 Serce Dawida odbywa się pod raz czwarty. W tym roku towarzyszy jej hasło: "Otrzymacie moją moc". Konferencji towarzyszy modlitwa uwielbienia, modlitwa wstawiennicza, koncert, wieczór konfesjonałów oraz Nocna Góra Modlitwy. Po raz pierwszy w wydarzeniu wziął udział o. Adam Szustak OP. Posłuchać można było m.in.: bp. Andrzeja Siemieniewskiego, dr. Johannesa Hartla, Marcina Jakimowicza, Macieja Wolskiego, Marcina Zielińskiego czy Krzysztofa Demczuka. Apostolskiego błogosławieństwa udzielił papież Franciszek oraz m.in. metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

- Cykl konferencji 24/7 Serce Dawida wpisuje się w holistyczną wizję nowej ewangelizacji i świadectwa, jakie składa Kościół. W poprzednich konferencjach mówiliśmy o tym, jak ważne jest spotkanie z Bogiem, Jego przemieniającą mocą, która w konsekwencji prowadzi nas do tego, byśmy byli świadkami w naszych środowiskach. W tym roku chcemy się skupić na tym, że Bóg mocą Ducha Świętego wyposaża nas do tego, byśmy byli Jego świadkami - mówił Maciej Wolski, główny organizator konferencji.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama