Kard. Kazimierz Nycz w Mrokowie k. Wólki Kosowskiej poświęcił kaplicę oraz obraz św. Andrzeja Nguyen Kim Thinga, jednego ze 117 męczenników wietnamskich.
Około 200 wietnamskich katolików regularnie spotyka się co sobotę na Eucharystii w Mrokowie, w parafii św. Stanisława Kostki.
Wielu z nich pracuje w pobliskim w Chińskim Centrum Handlowym w Wólce Kosowskiej, skupiającym hurtowników odzieży, sprzętu elektronicznego z państw dalekiej Azji, m.in. z Chin i Wietnamu. Przyjechali do Polski w poszukiwaniu lepszych warunków do życia dla siebie i swoich rodzin. Najwięcej z nich osiedliło się w Warszawie i okolicach. To drugie, obok parafii św. Jadwigi na Żeraniu duszpasterstwo pochodzących z Wietnamu katolików.
W związku z przypadającym 24 listopada wspomnieniem liturgicznym 117 wietnamskich męczenników wierni z Mrokowa poprosili metropolitę warszawskiego, żeby odprawił dla nich Mszę świętą.
– To jedno z najważniejszych świąt wietnamskich katolików – mówi ks. Krzysztof Malejko SVD, duszpasterz Wietnamczyków na terenie archidiecezji warszawskiej.
Pochodzący z Błonia werbista kilka lat posługiwał na misjach w Wietnamie, stąd zna język i posługuje teraz wietnamskim katolikom, którzy emigrowali do Polski.
– Dla katolików istotne jest, żeby mogli uczestniczyć w liturgii, wyspowiadać się w swoim języku. Msza po wietnamsku jest naprawdę bardzo ważna dla nich, stąd zrodziła się inicjatywa duszpasterstwa dla Wietnamczyków – mówi ich duszpasterz.
Dzień Modlitwy za Kościół w Wietnamie obchodzony jest 24 listopada, kiedy Kościół powszechny obchodzi wspomnienie 117 męczenników wietnamskich, którzy ponieśli śmierć w latach 1745-1862. Wśród nich było 8 biskupów, 50 kapłanów oraz świeccy, misjonarze europejscy oraz rdzenni mieszkańcy kraju. Podczas Eucharystii metropolita warszawski poświęcił obraz męczennika, św. Andrzeja Nguyen Kim Thinga.
Do udziału w liturgii zaproszeni zostali również miejscowi parafianie. Kard. Nycz przewodniczył Mszy św. dla Wietnamczyków w języku polskim, ale czytania i psalm były po wietnamsku. Ewangelia została odczytana zarówno w języku wietnamskim, jak i polskim. Homilię wygłosił metropolita warszawski i była ona tłumaczona z polskiego na wietnamski (w roli tłumacza – ks. Józef Them, werbista z Wietnamu obecnie mieszkający w Warszawie, duszpasterz obu wspólnot wietnamskich). Natomiast modlitwa wiernych i wszystkie pieśni podczas Mszy zostały wykonywane w języku wietnamskim.
– Jest dla mnie radością patrzeć na was młodych, rozśpiewanych, rozmodlonych – powiedział kard. Kazimierz Nycz. Przypomniał, że święci męczennicy wietnamscy, których wspomnienie obchodzone jest 24 listopada, to przykład dla całego Kościoła. Nawiązując do czytań mszalnych, przypomniał, że Jezus mówi tym, którzy chcą Go naśladować, by brali swój krzyż. Zaznaczył, że niektórzy wezwani są do zmagań z najróżniejszymi przeciwnościami, niektórzy – wprost do oddania swego życia. – Męczennicy wietnamscy to przykład oddania życia w obronie wartości najważniejszych – powiedział.
Wieczór kolęd świata na ŻeraniuKard. Nycz wyraził radość z obecności wspólnoty wietnamskiej w parafii w Mrokowie i w archidiecezji warszawskiej. Zwracając uwagę na liczną obecność i zaangażowanie dzieci i młodzieży zaznaczył, że we wspólnocie widać przyszłość Kościoła. Przypomniał też, jak bardzo uwagę na kontynent azjatycki zwraca papież Franciszek, który właśnie odbywa pielgrzymkę do Tajlandii i Japonii.
– Przypominacie nam, że Kościół jest powszechny, że czcimy tego samego Boga. Uczycie nas w Polsce wielu dobrych rzeczy. Dziękujemy wam za wszystko – powiedział kard. Nycz. Podziękował też proboszczowi parafii św. Stanisława Kostki za udostępnienie wspólnocie wietnamskiej kościoła oraz księżom werbistom, którzy od lat opiekują się migrantami z Wietnamu.