6 stycznia Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami ok. 900 miejscowości w Polsce i za granicą. W stolicy uliczne jasełka odbędą się po raz 12.
Fragment popularnej kolędy "Dzisiaj w Betlejem” - "Cuda, cuda ogłaszają” - będzie motywem przewodnim tegorocznego Orszaku Trzech Króli. - Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu, 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II oraz za cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień - zapowiada Anna Murawska, dyrektor artystyczna orszaku i autorka scenariusza.
Jeszcze przed wyruszeniem orszaku na pl. Zamkowym czeka dla widzów wiele atrakcji, takich jak taniec aniołków z szarfami, taniec smoka, ataki diabłów na orszak i musztra legionu rzymskiego oraz występ chóru Ave.
W samo południe kard. Kazimierz Nycz poprowadzi modlitwę Anioł Pański, odczytany zostanie także fragment Ewangelii o wędrówce Trzech Mędrców za Gwiazdą do Betlejem. Następnie barwny orszak wraz z brzemienną Maryją, Józefem i osiołkiem wyruszą w drogę do stajenki. Z balkonu na Zamku Królewskim odezwą się fanfary, a przy ich dźwiękach z dziedzińca zamku wyjdą Trzej Królowie i odegrają scenę "Olśnienia”.
Każdy król będzie jechał na czele swojego dworu: król afrykański - na wielbłądzie. W jego orszaku pójdzie również młodzież z Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego, niosąc flagi państw afrykańskich, w których organizowane są misje. Król azjatycki - na wielkiej łodzi z głową smoka. Będzie to długie kanu przygotowane przez młodzież ze szkół Sternika. Wiosłować będzie kilkoro dzieci przebranych w stroje azjatyckie. Król europejski pozdrawiać będzie warszawiaków z olbrzymiej platformy przekształconej w warownię rzymską. Towarzyszyć mu będą rzymscy rycerze oraz alpaki.
Orszak na trasie - Krakowskie Przedmieście, Królewska, pl. Piłsudskiego - minie sceny: "Dwór Heroda” - przy kapliczce Matki Bożej Passawskiej, zorganizowana przez Teatr Grot, scenę muzyczną na placu przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa (będzie tam śpiewał zespół złożony ze studentów i absolwentów warszawskich szkół muzycznych pod kierownictwem Aleksandry i Jakuba Siekierczyńskich) i scenę "Walki dobra ze złem” oraz scenę "Brama anielska” - przy wejściu na pl. Piłsudskiego.
Organizatorzy tegorocznego orszaku postanowili przypomnieć tradycję kolędowania. Nowością będą idący w orszaku kolędnicy, a orszakowi aktorzy będą mówili słowami polskich kolęd. Wszyscy pokłonią się Dziecięciu, śpiewając bożonarodzeniowe pieśni. - W tegorocznym orszaku ponownie wyjdziemy z kolędami poza świątynie, poza rodzinne domy, wyjdziemy na ulice naszych miejscowości. Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory, głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie - od najstarszej "Anioł pasterzom mówił”, do najbardziej współczesnych; od najbardziej znanych, do zapomnianych - zapewniają organizatorzy.