Do szkoły św. Filipa w Barmoi Munu uczęszcza 540 uczniów. Wszyscy muszą się pomieścić w czterech klasach, a takich szkół mamy pod opieką ponad 20 - mówi Ks. Robert Gut, misjonarz z diecezji warszawsko-praskiej, pracujący od 7 lat w Sierra Leone.
Dyrektor Szkoły Podstawowej Świętego Krzyża w Rokupr boryka się z typowymi dla Sierra Leone problemami. Do szkoły chodzi prawie 600 dzieci. Zgodnie z przepisami liczba uczniów w jednej sali nie powinna być większa niż 50, ale nierzadko uczy się w nich około 100 dzieci.
- Nie można ich podzielić na mniejsze grupy, ponieważ liczba sal jest niewystarczająca. Kilka lat temu przy szkole powstało przedszkole. W Rokupr, podobnie jak w Barmoi Munu, wszystkie trzy roczniki mają do dyspozycji tylko jedną klasę. Pragniemy wybudować dodatkowy budynek szkolny, a jeden z istniejących przeznaczyć tylko na przedszkole - mówi ks. Robert Gut, misjonarz w Sierra Leone.
Pochodzi z Wołomina. Wyświęcony w 2007 kapłan na przełomie 2012 i 2013 roku przeszedł przygotowanie w Centrum Formacji Misyjnej. Chciał wyjechać do Sierra Leone. Od marca 2013 r. posługuje w parafii św. Augustyna w Kambii, w diecezji Makeni, w ośrodku prowadzonym od 2011 r. przez kapłanów diecezji warszawsko-praskiej. W gronie pierwszych misjonarzy, którzy wyjechali tam z posługą, znaleźli się: śp. ksiądz Andrzej Dudzik, ksiądz Jacek Turek oraz misjonarka świecka Katarzyna Wróblewska. Obecnie pracują tam księża: Jacek Pielak i Robert Gut.
Katolickie szkoły są czymś bardzo charakterystycznym dla Afryki. Podobnie jest w Sierra Leone. Ze względu na dominujący islam, pierwsi misjonarze nie mogli zacząć od wybudowania kościołów. Najpierw zakładali szkoły z myślą, że z czasem powstaną przy nich kaplice. Obecnie placówki oświatowe są nieodzowną częścią każdej parafii, a zarządzanie nimi jest jednym z głównych obowiązków księży. Katolickie szkoły są teoretycznie wspierane przez rząd, lecz w praktyce ta pomoc okazuje się niewystarczająca.