Pallotyńscy seminarzyści zaprezentują teatralne przemyślenia nad męką Pańską. Zła wiadomość jest taka, że już miesiąc przed premierą rozeszły się bilety na wszystkie 15 spektakli. Na liście rezerwowej czeka ponad tysiąc osób!
Prace nad tegorocznym misterium, które będzie prezentowane w Wielkim Poście w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie, rozpoczęły się już w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy to reżyser - alumn Paweł Strojewski SAC - myśląc o scenariuszu, postanowił pokazać w nim przede wszystkim niezwykłą miłość Ojca i Syna. Miłość aż po największe poświęcenie, zdolną znieść wszystko, przekraczającą śmierć.
- W tegorocznym misterium, zatytułowanym "Niech świat się dowie", tajemnicą centralną będzie odniesienie Chrystusowej męki do Jego relacji z Ojcem oraz ukazanie miłości Boga Ojca do każdego człowieka. Postaramy się przedstawić mękę naszego Pana jako wyraz miłości i posłuszeństwa Syna, który nie wahał się uniżyć samego siebie aż do śmierci, i to śmierci krzyżowej, ze względu na wolę Ojca. Wolę, którą jest nasze zbawienie i uświęcenie - wyjaśnia reżyser.
Sztuka skupia się więc na samej ofierze Jezusa, w opisie której reżyser sięgnął do zapomnianego trochę nabożeństwa - Zegara Męki Pańskiej, krzewionego przez Zgromadzenie Pasjonistów.
Praktykę tę opisał w 1601 r. św. Józef Kalasancjusz, założyciel Zakonu Szkół Pobożnych. Święty zalecał przeżywanie całego dnia w rytmie męki Jezusa Chrystusa, zaczynając o godz. 19 od rozważania gestu umycia nóg apostołów, aż do godz. 18 następnego dnia, kiedy kontempluje się złożenie do grobu ciała Jezusa.
- Chciałbym, żeby widz skupił się na towarzyszeniu Jezusowi w drodze krzyżowej - podkreśla al. Strojewski.