Pomagali w czasach zarazy, wypraszali łaski uzdrowienia, patronują środowiskom medycznym. Mamy w Warszawie potężnych orędowników u Boga.
Do 24 marca codziennie o godz. 12 przy grobie św. Andrzeja Boboli w dedykowanym mu sanktuarium na Mokotowie ojcowie jezuici prowadzą "nowennę na czas epidemii". Wraz z modlącymi się w swoich domach internautami (nowenna jest transmitowana na profilu społecznościowym sanktuarium) proszą patrona Polski o wstawiennictwo w tak trudnym czasie.
Nowennę do św. Andrzeja Boboli można też odmawiać indywidualnie, rozpoczynając w dowolnym dniu. Jej treść oraz rozważania można znaleźć na stronie sanktuarium oraz na stronie: www.swietyandrzejbobola.pl.
(1) Nowenna do św. Andrzeja Boboli w czasie epidemii.W latach 1625-1629 Wilno nawiedziło kilka niezwykle groźnych epidemii, które dziesiątkowały jego mieszkańców. Ludzie masowo opuszczali miasto, pozostawiając niejednokrotnie swych bliskich bez opieki, skazując ich na samotną śmierć. Chorzy często leżeli na ulicach lub w zamkniętych domach.
Ojciec Andrzej Bobola wraz z innymi kapłanami nieśli opuszczonym i porzuconym pomoc duchową i materialną. Ryzykując własne zdrowie i życie, o. Andrzej opiekował się chorymi i głodnymi. Spowiadał wiernych i udzielał im sakramentów świętych, a zmarłych grzebał. Wielu duchownych oddało wtedy swe życie, służąc potrzebującym.
Tradycja przypisuje także wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli uratowanie Pińska i jego okolic od zarazy w latach 1709-1710.
Już 25 marca rozpocznie się nowenna w sanktuarium św. Stanisława Papczyńskiego, u jego grobu na Mariankach w Górze Kalwarii. Zapoczątkuje ją Msza św. o godz. 20, odprawiona w intencji ustania epidemii. Taką sama intencję będzie miała nowenna o wstawiennictwo świętego marianina, odmawiana codziennie o 20.30 przez wspólnotę księży marianów aż do 2 kwietnia.