13 sierpnia 1944 r. na ul. Kilińskiego doszło do wybuchu tzw. czołgu-pułapki. Była to jedna z największych tragedii Powstania Warszawskiego.
13 sierpnia obchodzimy 69. rocznicę wybuchu czołgu-pułapki - Dzień Pamięci Starówki. Zdobyty przez powstańców transporter przewoził 500 kilogramów materiału wybuchowego w zamocowanym na pancerzu pojemniku. Powstańcy triumfalnie objechali nim powstańczą Starówkę. Przy pokonywaniu małej barykady przy ulicy Kilińskiego z pancerza maszyny zsunęła się umieszczona z przodu metalowa skrzynia z ładunkiem wybuchowym. Kilku mężczyzn próbowało ją z powrotem zamocować na pancerzu. Wówczas nastąpił potężny wybuch, który wywołał eksplozję butelek zapalających magazynowanych w kamienicy przy Kilińskiego 3. Zginęło wówczas ok. 500 osób: cywilów i powstańców, świętujących odbicie Niemcom pojazdu. Podczas wybuchu został ranny m.in. stacjonujący nieopodal generał Tadeusz Bór-Komorowski, dowódca Armii Krajowej.
"W samo południe zwabił mnie do okna dobiegający z ulicy odgłos jadącego opancerzonego wozu amunicyjnego, któremu towarzyszyła głośna wrzawa. Był to niemiecki wóz z zatkniętą na przedzie flagą. Jego załogę stanowiło kilku żołnierzy polskich. Kierowca przejechał sprawnie przez barykadę wśród okrzyków tłumu kobiet i dzieci, zawrócił i stanął w poprzek jezdni u skraju chodnika. W tej samej chwili oślepił mnie błysk i słup ognia, spowity zwałami dymu i kurzu. Jednocześnie nastąpił huk potężnego wybuchu" - pisał gen. Komorowski w książce "Armia Podziemna". "Dym i kurz opadały z wolna, odsłaniając straszliwe skutki wybuchu. Po żołnierzach, którzy stanowili załogę wozu, nie pozostał żaden ślad. (...) Trupy ludzkie wyrzuciło na dachy pobliskich domów. Głowy, ręce, nogi - poodrywane, leżały w kałużach krwi wśród rumowisk powstałych ze zwalonych ścian dwu narożnych kamienic" - wspominał dowódca AK.
W wyniku eksplozji śmierć poniosło także 67 żołnierzy Batalionu "Gustaw".
Po wojnie przy ulicy Kilińskiego 3 umieszczono pamiątkową tablicę podającą błędną liczbę ofiar, o treści: "Miejsce uświęcone krwią 500 powstańców i mieszkańców Starówki poległych 13.08.1944 od eksplozji czołgu z podstępnie założonym przez wroga materiałem wybuchowym". W ścianę katedry warszawskiej św. Jana Chrzciciela wmurowano natomiast fragment zachowanej gąsienicy pojazdu, opatrzony błędnym podpisem: "Gąsienica niemieckiego czołgu-miny Goliat, który podczas Powstania Warszawskiego w 1944 r. zburzył część murów Katedry".
Program obchodów rocznicy: