Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Błogosławiona wina pandemii

O duszpasterstwie, Kościele i wizycie kolędowej w czasie COVID-19, ale również o aktualnej sytuacji społecznej dyskutowała w środę 2 grudnia Rada Duszpasterska archidiecezji warszawskiej.

"Parafie mogą dawać możliwość i podpowiedzi, jak to pragnienie zrealizować. Szczególnie ważna jest troska o osoby starsze i chore. W środowisku muszą być widoczni chrześcijanie z sąsiedztwa, którzy żyją Ewangelią, a w ich życiu widać, że możliwa jest miłość, otwarcie na życie, przyjmowanie dzieci itp. To osobiste świadectwo przyciąga do Kościoła, czyni katolików bardziej wiarygodnymi" - czytamy we wnioskach z posiedzenia.

Podkreślono również potrzebę rozszerzenia w kościołach archidiecezji godzin na indywidualną adorację Najświętszego Sakramentu i sprawowanie Sakramentu Pojednania poza Mszą św. Wielu osobom brak przestrzegania zasad sanitarnych utrudnia powrót do uczestnictwa w Eucharystii w parafii. Rada Duszpasterska doceniła, że w czasie pandemii wiele parafii, a nawet dużych telewizji organizowało transmisje Mszy św. w przypadku braku możliwości rzeczywistego w nich uczestnictwa. "W duszpasterstwie warto być odważnym w korzystaniu z mediów elektronicznych, które już są i mają zgromadzoną poprzez transmisje liczbę słuchaczy i użytkowników" - zauważyli członkowie tego gremium, nazywając "błogosławionym" skutkiem pandemii także jednoczący wpływ na więzy rodzinne i powrót do modlitwy w rodzinach.

Wnioskiem i postulatem dla duszpasterzy w dobie pandemii jest także konieczność powrotu do ewangelizacji bezpośredniej – człowieka z człowiekiem, głoszenia Słowa Bożego i dzielenia się wiarą. "Górnolotne wywody homiletyczne nie są tak chętnie oglądane podczas internetowych transmisji, jak głoszenie Słowa Bożego, które dotyka słuchacza, jak praca z małymi wspólnotami" - podkreślono.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy