Ks. Jacek Grzybowski przyjął z rąk abp. Henryka Hosera SAC święcenia biskupie. Do zadań nowego biskupa pomocniczego diecezji warszawsko-praskiej będzie należała m.in. troska o rozwój diecezjalnych mediów, posługa wśród młodzieży, małżeństw i rodzin, a także udzielanie się we wszystkich ruchach i grupach modlitewnych.
Przyjęcie sakry biskupiej miało miejsce 19 grudnia podczas uroczystej Mszy św. w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce i bp Romuald Kamiński, ordynariusz warszawsko-praski.
Przed obrzędem święceń została odczytana bulla nominacyjna nadesłana przez papieża Franciszka, który 24 listopada mianował ks. Jacka Grzybowskiego biskupem pomocniczym diecezji warszawsko-praskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Nova w Tunezji.
- Powołanie ks. prof. Jacka na biskupa pomocniczego w naszej diecezji to znak zapotrzebowania na nowego robotnika w winnicy Pańskiej, to znak, że wspólnota diecezjalna jest żywa - powiedział w homilii bp Romuald Kamiński.
Wśród zdań nowego biskupa ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej wskazał katechizację i ewangelizację dynamicznie rozrastającej się diecezji, troskę o rozwój diecezjalnych mediów, posługę wśród młodzieży, małżeństw i rodzin, a także udzielanie się we wszystkich ruchach i grupach modlitewnych. - Te formacje w naszej diecezji zasługują na szczególną opiekę, są bowiem wielkim bogactwem miejscowego Kościoła - wyjaśnił biskup.
Zobacz transmisję z Mszy św.:
Obszarem posługi duszpasterskiej nowego hierarchy mają być także liczne celebracje rocznic wydarzeń historycznych, które odbywały się na terenie diecezji, m.in. Rzezi Pragi, bitwy pod Olszynką Grochowską, czy Bitwy Warszawskiej. Wiele istniejących w diecezji warszawsko-praskiej świątyń to wota dziękczynne za dar oswobodzonej ojczyzny.
Kaznodzieja podkreślił także, że posługa nowego biskupa wpisze się w już istniejące kierunki duszpasterskie i pobożność istniejącej od blisko 29 lat diecezji, której szczególnym rysem jest kult maryjny i Miłosierdzia Bożego.
List z okazji przyjęcia sakry biskupiej skierował do nowego biskupa abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP oraz prezydent RP Andrzej Duda.
- Dzisiejsza radość diecezji warszawsko-praskiej jest radością całego Kościoła w Polsce, gdyż każde święcenia biskupie są wyrazem troski samego Boga o lud Boży - powiedział w imieniu Konferencji Episkopatu Polski abp Artur Miziński, sekretarz generalny KEP.