Nowy numer 9/2021 Archiwum

Gdy komuś dzieje się krzywda

W archikatedrze warszawskiej i przy Krucyfiksie Baryczków mieszkańcy stolicy modlili się 19 lutego w intencji osób wykorzystanych seksualnie w Kościele.

W imieniu metropolity warszawskiego nabożeństwu przewodniczył bp Michał Janocha. Podkreślił, że "dziś stajemy razem, ramię w ramię z osobami, które doświadczyły dramatu wykorzystania". Wierni modlili się o odwagę reagowania, gdy komuś dzieje się krzywda.

– Jeśli w przeszłości sposobem reakcji mogło stać się zaniedbanie, to dzisiaj chcemy, aby solidarność stała się naszym sposobem tworzenia obecnej i przyszłej historii – powiedział biskup, rozpoczynając w archikatedrze św. Jana Chrzciciela nabożeństwo Drogi Krzyżowej. “Daj nam zrozumieć, Panie, że w Twoim Kościele, gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki” – modlił się wraz ze zgromadzonymi w świątyni.

Modlitwie przy kolejnych stacjach Drogi Krzyżowej towarzyszyły rozważania przygotowane m.in. przez mężczyznę i kobietę wykorzystanych w młodości przez duchownych oraz przygotowane przez duszpasterzy, świeckich, psychologów niosących pomoc osobom skrzywdzonym. W katedrze wybrzmiewało: "Chcemy się uczyć, jak być wspólnotą ze zranionymi".

« 1 2 3 4 5 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama