Nowy numer 18/2021 Archiwum

Bp Guzdek: Potrzebna jest solidarność narodów należących do "koalicji dobra"

Mszy św. w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w archikatedrze warszawskiej, z udziałem prezydentów Polski, Litwy i Łotwy, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego.

Biskup polowy zachęcił do refleksji nad tym, czym jest odpowiedzialność. Podkreślił, że jej źródłem jest myślenie.

- Twórcy Konstytucji 3 maja zobaczyli ratunek dla upadającej Rzeczypospolitej w myśleniu, z którego zrodzą się odpowiedzialne czyny. Odważna myśl zapisana na kartach ustawy zasadniczej wzywała do porzucenia wyłącznej troski o własne korzyści, życie dostatnie i wygodne, na rzecz życia godnego i odpowiedzialnego za dobro wspólne - powiedział. Zdaniem bp. Guzdka, człowiek odpowiedzialny "zawsze buduje na prawdzie", która stanowi "fundament tego, co trwałe i odporne na wszelkie ataki zła". Podkreślił też, że niezwykle istotnym atrybutem odpowiedzialności jest wierność. - Dlatego w preambule Konstytucji jej twórcy nawoływali do wierności wypracowanym rozwiązaniom "dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic" - przypomniał.

Hierarcha powiedział, że wydarzenia sprzed 230 lat inspirują także dziś do nowych przemyśleń.

- W konstytucji zostało bowiem zawarte ponadczasowe przesłanie, do którego warto powracać. Zostały w niej wytyczone granice pomiędzy głupotą i mądrością, zdradą i wiernością, egoizmem i odpowiedzialnością - powiedział.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama