W Świątyni Opatrzności Bożej promocję lektorską otrzymali absolwenci rocznego kursu prowadzonego przez archidiecezję warszawską.
Uroczysta promocja lektorska w Świątyni Opatrzności Bożej zakończyła 52. edycję kursu lektorskiego prowadzonego przez archidiecezję warszawską. Przez pół wieku kurs zyskał ponad 5 tys. absolwentów.
Z powodu pandemii liturgia została ograniczona do “symbolizmu w zachowaniu słów”, a kandydaci, którzy po dialogu z biskupem zawsze podchodzili do ołtarza i kładli rękę na księdze Ewangelii, pozostaną na swoich miejscach.
W kursie lektorskim uczestniczą głównie licealiści, ale zgłaszają się również osoby młodsze i starsze. - To często osoby, które już posługują w swoich parafiach, ale postanowiły uporządkować swoją wiedzę, doszkolić się. W tym roku najmłodszy uczestnik miał 13, a najstarszy 61 lat - mówi kleryk V roku seminarium Kamil Mianowski, zaangażowany w prowadzenie kursu.
Przez cały rok kandydaci na lektorów uczestniczyli w zajęciach z fonetyki, liturgiki i biblistyki, aby jak najlepiej przygotować się do przekazywania słowa Bożego innym. - Poza wykładami mieli również przygotowanie duchowe, w tym tygodniowe wakacyjne rekolekcje - dodaje kl. K. Malinowski. Z powodu ograniczeń, uczestnicy kursu zostali podzieleni na dwie grupy, a w zajęciach spotykali się naprzemiennie online i w kościele seminaryjnym.
Przed tygodniem promocja lektorska odbyła się również w bazylice katedralnej diecezji warszawsko-praskiej. Uzyskało ją 110 osób.
24 października o godz. 15 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej na Tarchominie (ul. Mehoffera 2) rozpocznie się nowy kurs przygotowujący kandydatów (od klasy VIII szkoły podstawowej) do wykonywania funkcji lektora.
Zapisy na pierwszym spotkaniu. Wymagane dokumenty: imienne skierowanie od proboszcza z parafii miejsca zamieszkania (posługiwania) oraz 50 zł wpisowego (materiały + koszt krzyża lektorskiego).