Zawierzył Bogu. 70-lecie kapłaństwa bp. Kazimierza Romaniuka

Błogosławieństwa na całe kapłańskie życie udzieliła mu bł. Elżbieta Czacka, a święceń udzielił bł. Stefan Wyszyński.

Dziękujemy za wszystko, co uczynił dla Warszawy po obu jej stronach (dziś podzielonej na dwie diecezje), za seminarium, za uczelnie katolickie. To wszystko kładziemy na ołtarzu dziękczynienia w tej eucharystycznej ofierze. Chciałbym, żebyśmy takim bogactwem tych 70 lat zostali, jako pewien przykład, obdarowani wszyscy - mówił kard. Kazimierz Nycz podczas Mszy św. dziękczynnej w rocznicę święceń bp. Kazimierza Romaniuka.

W katedrze św. Floriana na Pradze Mszy św. z udziałem jubilata przewodniczył kardynał Kazimierz Nycz. Koncelebrowali biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński, biskup pomocniczy Jacek Grzybowski oraz licznie przybyli na wspólne świętowanie biskupi z sąsiednich diecezji.

Biskup Jacek Grzybowski odczytał słowo, które z okazji jubileuszu nadesłał papież Franciszek: "Ojciec Święty, zapewniając o pamięci w modlitwie, prosi Boga, by obdarzył Księdza Biskupa obfitością łask, pociechą i mocą chrystusowego kapłaństwa, zawierzając go macierzyńskiej opiece Maryi Panny i św. Józefa, z serca udzielam mu apostolskiego błogosławieństwa, którym obejmuję jego rodzinę, bliskich i uczestników tej uroczystości".

- Bóg w jego życiu realizował swój zamysł, a on - nasz Jubilat - zgodnie ze słowami Jesu, in te confido, po prostu zawierzył i pozwolił Bogu prowadzić się przez życie. Dziś wyrażamy wdzięczność za wszystko, czego dokonał, czemu był wierny i przede wszystkim za tę wierność Bogu, w której trwa po dzień dzisiejszy - podkreślił w homilii bp R. Markowski.

Bp Kazimierz Romaniuk urodził się 21 sierpnia 1927 r. w Hołowienkach k. Sokołowa Podlaskiego. Wyświęcony na kapłana 16 grudnia 1951 r. przez abp. Stefana Wyszyńskiego, został posłany do parafii św. Szczepana. Wcześniej błogosławieństwa na całe kapłańskie życie udzieliła mu w Laskach bł. Elżbieta Czacka. Usunięty z parafii za odmowę uczestnictwa w pochodzie pierwszomajowym, trafił do MB Nieustającej Pomocy na Saskiej Kępie.

Kontynuując studia teologiczne na UW, w 1953 r. obronił pracę doktorską z patrologii. Na dalsze studia został skierowany na Papieski Instytut Biblijny do Rzymu (1956-1958), gdzie zdobył licencjat z nauk biblijnych, a następnie do jerozolimskiej Ecole biblique et archéologique française (1959-1961) - tę część studiów zakończył kolejny doktorat. Habilitację zakończył w 1966 r., trzy lata później został profesorem. Od 1971 r. pełnił funkcję rektora warszawskiego seminarium.

Pierwszemu ordynariuszowi diecezji warszawsko-praskiej przyszło żyć w czasie ośmiu pontyfikatów. Kolejnych papieży, od Piusa XII, miał okazję od czasów rzymskich studiów osobiście widzieć, słuchać i podziwiać podczas wielu audiencji i lat współpracy. Dość powiedzieć, że we wspomnieniach biskupa, jeszcze z lat dziecięcych, pojawia się m.in. dzień śmierci Józefa Piłsudskiego, wojna, którą spędził w Warszawie, tajne komplety, ukończone w 1944 r. tzw. małą maturą. Biskup Kazimierz Romaniuk wspomina Powstanie Warszawskie (przeleżał je chory na czerwonkę), cudowne ocalenie od wywózki do Rzeszy i wiele innych opatrznościowych wydarzeń, które jednoznacznie oceniał jako boże interwencje.

Czytaj dalej na następnej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..