W 60. rocznicę pierwszego nabożeństwa ekumenicznego w Warszawie chrześcijanie różnych wyznań spotkali się w kościele św. Marcina na wspólnej modlitwie. Padły także pytania o sens obecnej ekumenii.
Na końcu odmówiono modlitwę, której słowami modlono się o jedność podczas pierwszego ekumenicznego spotkania w kościele św. Marcina. Wcześniej historię nabożeństw ekumenicznych zaprezentował ks. Andrzej Gałka, rektor kościoła św. Marcina.
Zwrócił uwagę na trzy warszawskie środowiska, dzięki którym spotkania ekumeniczne stały się możliwe. Pierwszym było Kolegium Księży Dziekanów Warszawskich na czele z ks. Stanisławem Mystkowskim, który stanął na czele powołanej jeszcze przed Soborem Watykańskim II w październiku 1961 r. na wniosek kard. Stefana Wyszyńskiego pierwszej w Polsce sekcji ekumenicznej przy Studium Duszpasterskim w Kościele Katolickim. - Głównym założeniem sekcji było kształtowanie środowiska dla zjednoczenia chrześcijan przez wykłady ekumeniczne i modlitwę o jedność - wyjaśnił rektor.
I dodał, że również w czasach przedsoborowych przy klasztorze sióstr franciszkanek służebnic krzyża powstał, działający także w Laskach Ośrodek Ekumeniczny im. Jana XXIII Joannicum - drugie środowisko działające na rzecz jedności chrześcijan w Warszawie.
Trzecie środowisko, w którym idee ekumeniczne były obecne to środowisko Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. Ks. A. Gałka przypomniał, że 8 maja 1959 r. roku miało tam miejsce pierwsze spotkanie ekumeniczne, wzięli w nim udział przedstawiciele kościoła prawosławnego oraz ks. Zygmunt Michelis, pierwszy prezes Polskiej Rady Ekumenicznej. Przy KIK powstała także powołana w 1961 r. Komisja do spraw Ekumenii. - Te trzy środowiska sprawiły, że to pierwsze nabożeństwo ekumeniczne w Polsce w świątyni rzymsko-katolickiej z udziałem duchownych i świeckich z różnych kościołów miało miejsce - podsumował duchowny.
Dodał, że od czasu pierwszego Tygodnia Modlitwy o Jedność Chrześcijan w kościele św. Marcina w każdy ostatni czwartek miesiąca odprawiana jest Msza św. o jedność. - Dziś tu jesteśmy, aby Panu Bogu za to wszystko dziękować - powiedział.
W nabożeństwie uczestniczyli kard. Kazimierz Nycz, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Andrzej Malicki, bp Jerzy Samiec, bp Zbigniew Kamiński, bp Jerzy Samiec, proboszcz ewangelickiej parafii Trójcy Świętej ks. Piotr Gaś, ks. Wojciech Ostrowski, ks. Henryk Dąbrowski (Kościół polskokatolicki)m ks. Dominik Miller (mariawita) oraz przedstawiciele Kościoła prawosławnego, a także bp Romuald Kamiński i referent ekumeniczny diecezji warszawsko-praskiej ks. Sławomir Kielczyk.
Ofiary zbierane podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022 będą przekazane na Dzieło Lasek.