27 lutego w sanktuarium męczennika na Żoliborzu zostanie odprawiona Msza św. Tego dnia po muzeum oprowadzać będą świadkowie jego życia. Nawiedzić będzie można także kaplicę, w której znajdują się przedmioty związane z jego śmiercią.
Czterdzieści lat temu, 28 lutego 1982 r., rezydent parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu ks. Jerzy Popiełuszko po raz pierwszy przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny.
Z tej okazji w niedzielę 27 lutego w parafii św. Stanisława Kostki o godz. 18 tradycyjnie zostanie odprawiona Msza za Ojczyznę. Tego dnia między godz. 11 a 17 będzie można nawiedzić kaplicę, w której znajdują się przedmioty związane ze śmiercią męczennika, w tym jego sutanna, koszula, krzyżyk czy znaczek z orzełkiem i Matką Boską, który zawsze nosił przy sobie. O godz. 11, 12, 13 i 14 po muzeum będą oprowadzali świadkowie życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz przewodnicy.
Od kwietnia 1982 r. Msze św. za Ojczyznę odprawiane były regularnie w ostatnie niedziele miesiąca, gromadząc rosnącą liczbę wiernych oraz skupiając rozbite w stanie wojennym środowisko Solidarności. Msze za Ojczyznę już przed stanem wojennym celebrował sędziwy proboszcz parafii - ks. Teofil Bogucki, w czym nawiązywał do przedwojennej tradycji. Po 13 grudnia 1981 r., kiedy aresztowano wielu członków Solidarności, przekazał je jednak księdzu Popiełuszce, rezydentowi parafii, duszpasterzowi Huty Warszawa.
Nabożeństwa będące symbolem i manifestacją wolności stały się solą w oku władz komunistycznego państwa. Mimo rosnących represji ze strony Służby Bezpieczeństwa – kapłan nigdy nie odstąpił on od celebracji Mszy za Ojczyznę. Jego postawa stała się w Polsce i na świecie symbolem walki o prawdę i godność człowieka.
Czytaj więcej na następnej stronie >>>