Nowy numer 32/2022 Archiwum

Pogrzeb prezydentowej Kaczorowskiej

Karolina Kaczorowska spocznie u boku swego męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

W ostatniej drodze śp. Karolinie Kaczorowskiej towarzyszyć będą przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, Wojska Polskiego, duchowieństwa, Polonia z Wielkiej Brytanii oraz harcerze. Po Mszy żałobnej zaplanowano przemówienia okolicznościowe. Od godziny 11 świątynia będzie otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby uczestniczyć w uroczystościach pogrzebowych.

Następnie najbliższa rodzina wraz z wyznaczoną delegacją przejdzie w kondukcie żałobnym do miejsca pochówku w Panteonie Wielkich Polaków, gdzie odbędzie się ceremonia złożenia urny z prochami zmarłej, która spocznie obok swego męża śp. Ryszarda Kaczorowskiego. Zgromadzeni, którzy nie będą mogli uczestniczyć w ceremonii w Panteonie Wielkich Polaków, będą mieć możliwość obserwowania uroczystości na telebimach umieszczonych w świątyni.

Karolina Kaczorowska z d. Mariampolska urodziła się w 1930 r. w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk na Ukrainie). Po zajęciu przez wojska sowieckie Kresów Wschodnich II Rzeczpospolitej została w 1940 r. wraz z rodziną wywieziona na Syberię. Rosję sowiecką opuściła wraz z Armią Andersa, której żołnierzami byli jej ojciec, brat i przyszły mąż Ryszard Kaczorowski.

Podobnie jak wiele polskich dzieci poprzez Persję trafiła do Ugandy, do obozu dla polskich uchodźców w osadzie Koja, gdzie uczęszczała do prowadzonej tam polskiej szkoły. Pozostała tam do końca lat 40. Po przyjeździe do Wielkiej Brytanii ukończyła studia na Uniwersytecie w Londynie. Pracowała następnie jako nauczycielka. Poświęciła się również działalności w harcerstwie polskim na uchodźstwie i przy tej okazji poznała przyszłego męża, z którym wzięła ślub w 1952 roku. Mieli dwoje dzieci: Alicję i Jadwigę Jagodę. Doczekali się również pięciorga wnuków.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama