Nowy numer 32/2022 Archiwum

Pogrzeb prezydentowej Kaczorowskiej

Karolina Kaczorowska spocznie u boku swego męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej, małżonki prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, zaplanowano w dniach 22-23 kwietnia w Warszawie. Organizatorem państwowych uroczystości jest Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, którego pani prezydentowa była podopieczną.

– Pożegnamy jedną z czołowych postaci polskiej emigracji niepodległościowej, Sybiraczkę, nauczycielkę i wychowawczynię kilku pokoleń Polaków, którzy po II wojnie światowej nie mogli powrócić do ojczyzny. W jej osobie żegnamy także symbolicznie legalne władze II Rzeczypospolitej, które nieprzerwanie od 1939 r. aż po 1990 r. stały na straży honoru niepodległej Polski, pracując na uchodźstwie. Pożegnamy ostatnią pierwszą damę II Rzeczypospolitej – stwierdza Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Panią prezydentową będziemy żegnać w 87. rocznicę uchwalenia Konstytucji Kwietniowej, dzięki której możliwe było zachowanie ciągłości państwowej na uchodźstwie podczas okupacji niemieckiej, sowieckiej i w czasie zniewolenia komunistycznego – podkreśla.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 22 kwietnia o 12.45 na płycie lotniska Wojskowego Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu, dokąd specjalny samolot rządowy przywiezie z Londynu prochy śp. Karoliny Kaczorowskiej. Tu hołd zmarłej oddadzą przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz brytyjska Polonia.

« 1 2 3 4 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama