W 78. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. Józefa Stanka SAC kard. Kazimierz Nycz poświęcił ławeczkę jego imienia ufundowaną przez Instytut Pamięci Narodowej.
Msza św. odprawiona 23 września w kościele Matki Bożej Częstochowskiej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza zainaugurowała obchody 78. rocznicy śmierci ks. Józefa Stanka ps. „Rudy” – kapelana Armii Krajowej, męczennika zamordowanego przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego.
- Nie możemy ustawać w głoszeniu prawdy o zbrodniach dokonanych w czasie wojny na narodzie polskim. Te zbrodnie były możliwe, bo odrzucono Boga w imię utopijnych totalitarnych ideologii. To dlatego wśród ofiar jest tak wielu polskich duchownych, księży, zakonników, sióstr zakonnych. Oni wszyscy, a wśród nich ksiądz Stanek, dawali swoim życiem i męczeńską śmiercią świadectwo wiary i miłości Ojczyzn - mówił w trakcie uroczystości Adam Siwek, szef Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN, które sfinansowało ławeczkę.
Reprezentant IPN podziękował również wszystkim zaangażowanym w proces powstania upamiętnienia w tak nieszablonowej formie.
- Ławeczka jest specyficznym wyrazem upamiętnienia, wyposażonym w nowoczesne urządzenie dźwiękowe, które Instytut Pamięci Narodowej przekazuje parafianom i mieszkańcom Warszawy, aby propagowało wiedzę o ks. Stanku i przyczyniało się do umacniania pamięci o nim - mówił.
Upamiętnienie w formie ławeczki multimedialnej, dedykowanej kapelanowi Zgrupowania „Kryska” AK oraz powstańcom warszawskim poświęcił kard. Kazimierz Nycz. Mechanizm wmontowany w ławkę odtwarza życiorys ks. Stanka i piosenki powstańcze.
Na zakończenie wydarzenia goście, w tym licznie zebrani parafianie odśpiewali „Boże, coś Polskę”.
Bł. ks. Józef Stanek w trakcie Powstania Warszawskiego dawał duchowe wsparcie walczącym i ludności cywilnej, opiekował się rannymi i chorymi w powstańczych szpitalach. Zatrzymany przez Niemców podczas negocjowania ewakuacji rannych i cywilów został następnie skatowany i 23 września powieszony na zapleczu magazynów „Społem” przy ul. Solec, w pobliżu dawnych posesji nr 53 i 55. Bity, popychany przez hitlerowskich siepaczy, jeszcze pod szubienicą błogosławił przechodzących żołnierzy i ludność cywilną. Hitlerowcy właśnie tędy pędzili ich do niewoli i obozów zagłady, aby im pokazać - jak mówili - „głównego bandytę powstania”.
W 1945 r. jego zwłoki zostały ekshumowane i pochowane w zbiorowej mogile przy ul. Solec w Warszawie. Obecnie spoczywa w kwaterze zgrupowania AK „Kryska”, znajdującym się na cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W 1999 r. ks. Józef Stanek został ogłoszony przez papieża Jana Pawła II błogosławionym.