- To byli ludzie, którzy kierowali się w życiu hasłem: "Bóg, honor, ojczyzna" - powiedział biskup polowy Wiesław Lechowicz w katedrze polowej Wojska Polskiego. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzach Wyklętych.
W intencji żołnierzy niezłomnych biskup polowy Wiesław Lechowicz odprawił w katedrze polowej Wojska Polskiego Mszę św.
Na początku przypomniał, że 1 marca przeżywamy Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. Jak zaznaczył, właściwszym określeniem byłoby mówienie o „żołnierzach niezłomnych”.
– To są ci, którzy należeli do polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, to są ludzie, którzy kierowali się hasłem: Bóg, Honor, Ojczyzna. Obejmijmy naszą pamięcią i modlitwą wszystkich tych, którzy nie godzili się, najpierw z okupacją hitlerowską, a następnie z okupacją komunistyczną. Módlmy się też za naszą Ojczyznę, aby w dalszym ciągu w naszym kraju nie brakowało heroicznych postaw, ludzi gotowych ponieść najwyższą cenę w obronie naszej wolności i niepodległości – zachęcał biskup polowy.
Eucharystię koncelebrowali: ks. płk SG Zbigniew Kępa, ks. ppłk Sebastian Piekarski, ks. mjr Marcin Janocha, ks. kpt Mateusz Korpak i ks. por. SOP Piotr Zamaria.
W kazaniu bp Lechowicz podkreślił, że wielu żołnierzy niezłomnych siłę i inspirację do walki czerpało z wiary w Boga.
– Wierzyli w to, że skoro Jezus umarł i po trzech dniach zmartwychwstał, coś podobnego stanie się z naszą Ojczyzną. Powstanie z martwych, powstanie ku wolności, a nawet jeśli oni życie stracą, również zmartwychwstaną – powiedział. Zdaniem biskupa polowego świadczą o tym m.in. napisy pozostawione przez członków podziemia niepodległościowego w celach i katowniach ubeckich, takich jak Willa Jasny Dom w Warszawie-Włochach. Na ścianach piwnic odkryto fragmenty modlitw, znaki krzyża, a także inskrypcje: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Jezu, wyratuj”, „Matko Boska, wyratuj”.
Bp Lechowicz zwrócił uwagę, że Jezus odwoływał się do swej znajomości Pisma Świętego oraz historii Izraela. Jako przykład przywołał fragment Ewangelii według św. Łukasza, w której Chrystus mówi o Jonaszu, mieszkańcach Niniwy oraz spotkaniu Królowej Saby z królem Salomonem (Łk 11, 29-32).
– Jestem przekonany, że również wielu żołnierzom niezłomnym słowo Boże i znajomość historii naszej Ojczyzny dodawały sił i motywacji. Niech ich wspomnienie i słowa Pana Jezusa skierowane dzisiaj do nas, ożywią i w nas zamiłowanie do słowa Bożego i zachęcą do jeszcze lepszej znajomości naszej historii. Oby była dla nas nauczycielką życia – powiedział.
Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli m.in. żołnierze AK, NSZ, NZW oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. W walkach zginęło ponad 8,5 tys. żołnierzy podziemia, 5 tys. skazano na karę śmierci. Ponad 20 tys. poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tys. osób. Ostatni z Żołnierzy Niezłomnych – Józef Franczak ps. „Lalek” zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami w woj. lubelskim, 21 października 1963 r.
Inicjatywę ustawodawczą w zakresie uchwalenia święta upamiętniającego żołnierzy podziemia niepodległościowego podjął w 2010 r. prezydent Lech Kaczyński. Po jego śmierci prezydent Bronisław Komorowski podtrzymał projekt. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony świętem państwowym przez Sejm 3 lutego 2011 r.
Data święta nie jest przypadkowa. 1 marca 1951 r. wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych z udziałem władz państwowych rozpoczną się 1 marca w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL-u o godz. 9. Po okolicznościowych przemówieniach, aktor Marcin Kwaśny odczyta cytaty wybrane rozkazów, grypsów i wspomnień bohaterów niepodległościowego podziemia.
– Chcieliśmy w tym roku pokazać walkę o wolność, którą można streścić trzema zdaniami: „O co walczymy?”, „Nasza walka ma sens”, „Nawet jeśli nam się nie uda, to warto było walczyć dla Niepodległości”. Cytując słowa bohaterów, zależało nam, by społeczeństwo zobaczyło zmagania o wolność ich oczami – wyjaśnia Agnieszka Hałaburdzin-Rutkowska, z muzeum przy ul. Rakowieckiej.
Przed tablicą upamiętniającą działaczy IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – ppłk. Łukasza Cieplińskiego i jego podkomendnych, straconych w więzieniu mokotowskim 1 marca 1951 roku, zostaną złożone kwiaty. Następnie w Pawilonie X dawnego więzienia mokotowskiego zostanie otwarta zrekonstruowana cela, w której więziony był ppłk Łukasz Ciepliński. Druga część uroczystości będzie miała charakter modlitewny. O godz. 19 na terenie muzeum zostanie odprawiona Msza św. w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego, a o godz. 20 pod Ścianą Śmierci, w godzinę egzekucji członków IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, odbędą się kolejne uroczystości.
Tradycyjnie 1 marca Urząd Dzielnicy Praga Północ m. st. Warszawy, Izba Pamięci Strzelecka 8, Towarzystwo Miłośników Polskiej Tradycji i Kultury zapraszają na Przejście Szlakiem Miejsc Kaźni Żołnierzy Wyklętych na Pradze. Odbędzie się ono przy ul. Namysłowskiej, gdzie znajduje się Pomnik ku Czci Pomordowanych w Praskich Więzieniach w latach 1944-1956. Po odśpiewaniu hymnu i okolicznościowych przemówieniach o godz. 17 w Izbie Pamięci Strzelecka 8 zostanie odprawiona Msza św. w intencji zamęczonych i zamordowanych działaczy niepodległościowego podziemia w katowniach na warszawskiej Pradze.