Nowy numer 28/2020 Archiwum
 • Yanosh
  19.10.2019 20:43
  Śmiem twierdzić, że o. Szustak OP albo nie zna jednak wszystkich rodzajów katolików na świecie - albo słabo się rozgląda !!
  doceń 19
 • Anonim (konto usunięte)
  20.10.2019 16:53
  Mam wrażenie że za chwilę z lodówki wyjrzy o. Szustak
  doceń 6
 • Beszad
  20.10.2019 17:58
  Beszad
  To prawda, że katolicy odbiegają w tym od protestantów, ale czy poważny i spokojny wyraz twarzy musi oznaczać brak wewnętrznej radości? Kiedy byłem młody, często zaglądałem do zielonoświątkowców - imponowali mi swym entuzjazmem i radością. Ktoś mądry jednak zwrócił mi wtedy uwagę, że radość nie ma nic wspólnego z emocjonalnością. Owszem, emocje często jej towarzyszą, ale nie muszą być wyrażane na zewnątrz. One stanowią swego rodzaju "gratis", który służy do napędzania naszych duchowych turbin. Najważniejsza jest jednak WOLA, którą w modlitwie kieruję ku Bogu i drugiemu człowiekowi. A ta w katolickiej kulturze częściej przejawia się głębokim skupieniem, które ktoś z zewnątrz może mylić ze smutkiem. Człowiek powinien być zawsze AUTENTYCZNY, to znaczy nie może śmiać się i klaskać wtedy, gdy jest to sprzeczne z jego naturą czy wpojoną ekspresją.
  doceń 24
 • Anonim (konto usunięte)
  20.10.2019 23:05
  Tak się zastanawiam , czy to nie mówi więcej o o. Szustaku, niż o katolikach w Polsce?
  doceń 7
 • Cudawianki
  21.10.2019 10:18
  Polecam ks. Szustakowi, obejrzenie na yt serii prowadzonej przez ś.p. ks. Kaczkowskiego, w ktorej krok po kroku tlumaczy czym jest Liturgia, co to znaczy uczestniczyc we mszy sw. Otoz msza sw
  doceń 0
 • Cudawianki
  21.10.2019 10:20
  Otoz msza sw. to Najswietsza Ofiara, sprawowana przez kaplana, ktory staje sie zertwa. Czy w Wieczerniku, albo na Golgocie bylo wesolo? Szczerze mowiac nie przypominam sobie takiej Ewangelii. Pyta ks
  doceń 8
 • Cudawianki
  21.10.2019 10:20
  Przepraszam ten tel. dotykowy:)
  doceń 0
 • Cudawianki
  21.10.2019 10:27
  Pyta ks. Szustak gdzie jest trumna? Trumny nie ma, ale w kazdym znanym mi kosciele katolickim wisi Chrystus na Krzyzu. Otoz zapewniam ksiedza, ze katolicy sa radosni w duchu, bo wiedza, ze nastapi Paruzja i ze Chrystus jest z nimi do skonczenia swiata, ale to nie znaczy, ze podczas uczestniczenia w Najswietszej Ofierze maja skakac, tanczyc i smiac sie, bo nie przyszli do teatru, ani tym bardziej na kabaret. Rozumiem, ze w Hali Expo jest zupelnie inna atmosfera. A poza wszystkim nie jestem w stanie pojac jak Gosc Niedzielny moze promowac osoby takie jak pan Zielinski, ktorych dzialalnosc w sposob hawny zaprzecza nauczaniu KK.
  doceń 11
 • artik389
  21.10.2019 12:14
  Słuchałem sporo o. Szustaka i .... przeszło mi. Ta jego emocjonalna radość w uzewnętrzniana nie idzie w parze z tym co naucza, ale to moje odczucie. To na co zwrócił uwagę Szustak to brak uzewnętrznionej radości podczas modlitwy, czyli rozmowy z Bogiem. Ja tak sobie próbuję sięgnąć pamięciom czy przywoływany tu Mojżesz czy Eliasz biegali uchachani ja o. Szustak? Pismo Św. nie mówi, że nie ale z kontekstu tego co się czyta to można wywnioskować że były to raczej poważne osoby. Nie róbmy z KK zieloświątkowego wiecu. Błagam.
  doceń 12
 • radziomb
  22.10.2019 07:54
  radziomb
  Katolicy często są smutni, bo w Piśmie jest napisane na górze błogosławieństw: błogosławieni którzy się... smucą" Nawet Papież wskazuje, że aby zostać świętym to głównie należy się kierować 8 błogosławieństwami. Inna kwestia to, że nie sposób żyć wg ideału który proponuje Kościół, i to powoduje smutek wewnętrzny. To jest tak jakby pokazywać często P. Annę Lewandowską w idealnej figurze 2 miesiące po porodzie. I dziwić się, że przeciętne kobiety są smutne.. bo tak sexownie nie wyglądają. Bądźmy po prostu normalni :-) pozdrawiam
  • Anonim (konto usunięte)
   26.10.2019 01:38
   Prosiłbym o inne porównanie. To było niesmaczne.
   doceń 0
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy