Dla wielu był początkiem wielkiej przygody z wiarą. "Głoszę dobrą nowinę o Bogu, który jest miłością. Biada mi, gdybym tego nie robił" - mówił o sobie.
W latach 80. założył zespół Kontrast, wykonujący muzykę chrześcijańską w stylu soft rock. Głosił homilie w kościele Świętego Krzyża w Warszawie podczas transmitowanej przez radio Mszy św. o godz. 9 rano. Współpracował z Radiem Plus Warszawa, gdzie prowadził audycję "Katechizm poręczny", poświęconą przede wszystkim odpowiedziom na pytania słuchaczy o praktyczne aspekty wiary. Głosił także kazania dla studentów w warszawskim kościele św. Anny. Był prefektem alumnów Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie i prowadził wykłady z homiletyki dla alumnów. Był także kapelanem kaplicy w Sejmie RP i duszpasterzem parlamentarzystów.
Prowadził liczne rekolekcje zarówno w parafiach i kościołach, jak i stacjonarne dla grup uczestników - w wielu miastach Polski oraz dla środowisk polonijnych. Przez wiele lat zmagał się z chorobą Parkinsona. Ks. Pawlukiewicz przyznał, że o chorobie dowiedział się w 2007 roku.
„Że w tym życiu to nam życia ciągle mało” - ks. Piotr PawlukiewiczW grudniu 2019 r. kilka tysięcy internautów zgłosiło chęć podjęcia postu w intencji ks. Piotra Pawlukiewicza. Na facebookowych profilach „Dopóki walczysz - Konferencje ks. Piotra Pawlukiewicza” i „Kazania inne niż wszystkie” powstała inicjatywa podjęcia postu i modlitwy w intencji kapłana. "Ks. Piotr zmaga się z chorobą w ogromnej pokorze. Przez wiele lat robił to po cichu – nic o niej nie mówiąc, nie czekając na współczucie. W tej chwili wszyscy wiemy, że choroba jest nieustępliwa, powoduje coraz większe cierpienie. Potrzebne jest leczenie, operacje. Ksiądz też coraz więcej o niej mówi" – można było przeczytać na stronie wydarzenia.