Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Warszawa gotowa na ŚDM!

Wolontariusze, szpitale i centra informacyjne są w pogotowiu. Za niecały miesiąc, od 20 lipca, do stolicy Polski przyjadą młodzi pielgrzymi na Dni w Diecezjach, które poprzedzą spotkanie z papieżem w Krakowie. Miasto i warszawskie diecezje przedstawiły stan przygotowań.

Do Warszawy przyjadą młodzi z kilkunastu krajów, głównie europejskich, ale także z Filipin, Ghany, Kostaryki, Palestyny, Wybrzeża Kości Słoniowej. Jak podkreśliła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, "warszawską marką w świecie są m.in. Fryderyk Chopin, Maria Curie-Skłodowska i Jan Paweł II - i te postaci chcemy naszym gościom przybliżyć".

Pielgrzymi po Warszawie będą mogli poruszać się bezpłatnie komunikacją miejską - upoważni ich do tego legitymacja pielgrzyma. Bezpłatne połączenia będą obowiązywać w I i II strefie biletowej, pociągach WKD i KM, od 20 do 25 lipca. Do dyspozycji pielgrzymów będą także cztery stołeczne szpitale oraz telefony bezpieczeństwa.

- Połączenie kompetencji kościelnej: archidiecezja warszawska i diecezja warszawsko-praska, a także strony miejskiej gwarantuje zapewnienie kompleksowej i sprawnej organizacji tego wydarzenia, które na długo pozostanie w pamięci uczestniczących w nim pielgrzymów z całego świata - podkreśla prezydent miasta.

Pielgrzymów będą wspierać mówiący w kilkunastu językach wolontariusze, wśród nich: dziennikarze, nauczyciele, lekarze, studenci, a nawet pilotka samolotu, w sumie ok. 600 osób.

Będą na dworcach, lotnisku, w pobliżu atrakcji turystycznych i kościołów. Pomogą także w organizacji wydarzeń kulturalnych i projektów społecznych dedykowanych Dniom w Diecezjach. Od nich będzie można uzyskać pomoc i wszelkie niezbędne informacje, np. na temat komunikacji miejskiej, programu wydarzeń czy stołecznych atrakcji turystycznych.

Wolontariusze będą ściśle współpracować z organizatorami i służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Będą ubrani w jednakowe stroje - niebieskie koszulki z widocznym na plecach napisem "volunteer". Przejdą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, komunikacji interpersonalnej i międzykulturowej, bezpieczeństwa, wiedzy o mieście. Wolontariusze na lotniskach i dworcach pojawią się przed 20 lipca i będą obecni także na czas powrotów pielgrzymów z Krakowa.

Wśród wolontariuszy 60 proc. to kobiety - od 18. do 70. roku życia. - Chcieliśmy zaprosić wszystkich. Istotna jest dla nas sfera wymiany międzypokoleniowej - powiedziała Karolina Błażejczyk. W stolicy powstaną trzy centra wolontariatu - na ul. Miodowej, Floriańskiej i na pl. Defilad.

- Najważniejsze w czasie Dni w Diecezji jest promowanie rodzimej kultury, dlatego goście będą mogli bezpłatnie obejrzeć najciekawsze stołeczne muzea - powiedziała prezydent Warszawy.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy