Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Warszawa sprzed 148 lat na zdjęciach MPW

MPW wzbogaciło się o unikalny egzemplarz panoramy stolicy z 26 sierpnia 1873 roku. Składa się na nią zbiór 10 zdjęć wykonanych ze szczytu wieży zamkowej przez Konrada Brandla.

Prawdopodobnie jest to jedyny komplet autorskich odbitek fotografii Brandla znajdujący się obecnie w zbiorach muzealnych i bibliotecznych. Od dziś na stronie muzeum można obejrzeć historyczne zdjęcia wraz z ich współczesnymi odpowiednikami. Dzięki specjalnym suwakom w łatwy sposób uda się sprawdzić, jak zmieniła się architektura miasta na przestrzeni 148 lat.

Panorama Warszawy z wieży Zamku Królewskiego. 1873 vs. 2021
Muzeum Powstania Warszawskiego

Latem 1873 r. wieża zegarowa Zamku Królewskiego była w całości otoczona rusztowaniami, które wieńczył podest znajdujący się powyżej jej hełmu. Z tego podestu 26 sierpnia 1873 r. Konrad Brandel wykonał unikatową serię 10 fotografii, tworząc z nich 360-stopniową panoramę Warszawy. Prace w towarzystwie asystenta rozpoczął rano i kontynuował do wczesnych godzin popołudniowych. Powstała w ten sposób druga w historii Warszawy 360-stopniowa panorama miasta (pierwszą wykonał Karol Beyer w 1858 r. z latarni kościoła ewangelicko-augsburskiego Świętej Trójcy na pl. Małachowskiego).

Dwa lata po zrobieniu zdjęć, w grudniu 1875 r., tygodnik „Kłosy” podarował swoim czytelnikom niezwykły prezent: drzeworyt tworzący panoramę Warszawy, wykonany przez Adolfa Kozarskiego na podstawie zdjęć Brandla. Po sklejeniu arkuszy powstawał pas o wymiarach 280 na 30 cm. Egzemplarzy drzeworytu zachowało się stosunkowo dużo, natomiast odbitki oryginalnych zdjęć Brandla są pojedyncze – wydaje się, że autor mógł wykonać jedynie kilka kompletów fotografii, które albo zaginęły, albo znajdują się w zbiorach prywatnych.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy