Warszawski

Widział Warszawę piękną

Jego ojciec w Wilnie fotografował m.in. marszałka Józefa Piłsudskiego czy biskupa Stanisława Bandurskiego. On zakochał się w Warszawie. Zmarł Zbyszko Siemaszko - legendarny fotograf stolicy. Miał 89 lat.

Artysta fotografik Zbyszko Siemaszko, legendarny autor fotografii Warszawy, zmarł w środę w Zalesiu Górnym w wieku 89 lat. Przez kilkadziesiąt lat uwieczniał na negatywach budynki, ulice, wydarzenia i mieszkańców stolicy. Hotel Polonia (rok 1968), Kościół Sióstr Sakramentek (rok 1953), otwarcie Teatru Wielkiego (rok 1974) czy odbudowa Teatru Wielkiego (1956) to niektóre z tematów jego zdjęć. Pokazywał budowę osiedla Muranów, Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej czy Ściany Wschodniej. Na zdjęciach Zbyszka Siemaszki zobaczymy budowniczych metra, robotników z Żerania i cukierników od Wedla czy dzieci grające w zośkę na osiedlowym podwórku. Był wieloletnim współpracownikiem tygodnika "Stolica". Zbyszko Siemaszko urodził się 30 sierpnia 1925 r. w Wilnie w rodzinie fotografików. Jego ojciec portretował m.in. Józefa Piłsudskiego czy biskupa Stanisława Bandurskiego. W czasie wojny walczył wraz z ojcem i braćmi w Armii Krajowej pod pseudonimem "Swojak".

Widział Warszawę piękną   Syn Zbyszka Siemaszki, Maciej z aparatem ojca. Tym sprzętem powstała większość zdjęć wybitnego fotografika Warszawy Tomasz Gołąb /Foto Gość Maciej Siemaszko, syn Zbigniewa, pokazuje aparat, którym ojciec wykonał większość swoich zdjęć. Pięknych, lśniących nowością budynków nie szpecą reklamy. Mieszkańcy stolicy w odświętnych strojach, dzieci bawiące się na osiedlowych podwórkach. Wszędzie czysto, słonecznie, porządnie... 200 zdjęć Warszawy w obiektywie Zbyszka Siemaszki znalazło się w wydanym w ubiegłym roku albumie "Warszawa Siemaszki. Fotografie z Narodowego Archiwum Cyfrowego". Album można bezpłatnie pobrać ze stron NAC.

czytaj także: Warszawa Siemaszki

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu