Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Zmarł dolorysta ks. Sykstus Gajdel

Wychowawca młodzieży, opiekun chorych...

19 września br., o godz. 13.00 w Domu Księży Emerytów w Otwocku zmarł ks. Sykstus Gajdel CFD. Miał 93 lata.

Urodził się na Wileńszczyźnie, gdzie po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Zgromadzenia Synów Matki Bożej Bolesnej (doloryści). W 1942 r. złożył pierwsze śluby zakonne przyjmując imię: Maciej od Matki Bożej Szkaplerznej, a w 1948 r. -  profesję wieczystą.

Jako zakonnik był przez długie lata wychowawcą młodzieży w placówkach oświatowych prowadzonych przez zgromadzenie, jak również w częstochowskim zakładzie Caritas, prowadzonym przez siostry obliczanki. W tym czasie rozpoczął formację seminaryjną, a w 1962 r. przyjął święcenia kapłańskie.

Swoją kapłańską posługę pełnił w powierzonej wówczas dolorystom parafii św. Jakuba w Tarchominie, a następnie w parafii Matki Bożej Różańcowej na Bródnie i w Raszynie. Był również wieloletnim kapelanem Szpitala Wolskiego. Po przejściu na emeryturę pełnił funkcję kapelana Domu Opieki w Mieni, a następnie cmentarza na warszawskiej Woli. Ostatnie lata życia spędził w Domu Księży Emerytów w Otwocku

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

Nowy Numer 38/2020

Dziś

Nie przegapić

Jakie powinno być najważniejsze pragnienie chrześcijanina? Benedykt XVI 14 lat temu, w trakcie swojej pielgrzymki do Manoppello, stwierdził, że powinno nim być „szukanie Oblicza Chrystusa”.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu