Nowy numer 43/2020 Archiwum

Maryja Bramą Miłosierdzia

305. Warszawska Pielgrzymka Piesza jest już na Jasnej Górze. W organizowanej i prowadzonej przez paulinów kompanii udział wzięło prawie 6 tys. osób.

Tegoroczna pielgrzymka odbywała się pod hasłem: |Maryja Bramą Miłosierdzia". Kompania prowadzona przez paulinów to matka wielu pielgrzymek diecezjalnych, dzięki której, zwłaszcza w czasach komunistycznych, ruch pątniczy przetrwał.

Jak przypomniał o. Marek Tomczyk, kierownik pielgrzymki, rysem charakterystycznym warszawskiej kompanii jest przeżywanie nabożeństwa pokutnego przed wejściem na Jasną Górę. - To nabożeństwo przeżywamy na Przeprośnej Górce, jednamy się tam z Bogiem i ludźmi, wielu korzysta z sakramentu pojednania. Nie wyobrażamy sobie, by wejść do Matki w jakimś nieuporządkowanym stanie sumienia. To wspaniale, że na widok Jasnej Góry ludzie poczuwają się, że są niegodni, że sami nic nie znaczą i nic nie mogą dać światu, a wszyscy liczymy na Jego łaskę - powiedział paulin.

Kierownik podkreślił, że "cała pielgrzymka, wyjątkowo spokojna w tym roku, była odkrywaniem miłosierdzia, nie hurtem, ale w detalach codziennego życia".

Wśród intencji modlitewnych zanoszonych przez warszawskich pielgrzymów było dziękczynienie za wizytę papieża Franciszka w Polsce, Światowe Dni Młodzieży, 1050. rocznicę chrztu Polski oraz 60. rocznicę Ślubów Jasnogórskich.

Pątnicy szli 9 dni, pokonując 240 km. Wędrowali w kilku kolumnach: grupach zasadniczych, 15 młodzieżowych i 10 rodzinnych. Tradycyjnie ze stolicy Polski szli także obcokrajowcy, m.in.: Białorusini, Serbowie, Ukraińcy i Węgrzy oraz spora grupa rodaków będących na emigracji.

Do odprawiających rekolekcje w drodze dołączyła ponadtysięczna rzesza tzw. duchowych pielgrzymów, czyli tych, którzy nie mogli wyruszyć fizycznie, ale zobowiązali się do codziennej łączności z pielgrzymami, udziału w Mszy św. i podejmowania dodatkowych wyrzeczeń. Prawie 400-osobową grupę duchową stanowili słuchacze Radia Jasna Góra, którzy przekroczą progi Jasnej Góry wraz z "15 purpurową niosącą ich intencje.

Duchowi pielgrzymi, zamiast tzw. wpisowego, przynosili przybory szkolne, które zostaną przekazane biednym rodzinom, podopiecznym Jasnogórskiego Punktu Charytatywnego.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama