Nowy numer 48/2020 Archiwum

Był jednym z najstarszych kapłanów archidiecezji

Zmarł biblista ks. prof. Adam Janusz Frankowski. W kapłaństwie przeżył 65 lat.

Emerytowany biblista ks. prof. Adam Frankowski zmarł 16 września. Jego pogrzeb odbędzie się 21 września na Powązkach. Zmarły był jednym z najstarszych księży archidiecezji warszawskiej, święcenia kapłańskie przyjął w 1952 r. z rąk Prymasa Stefana Wyszyńskiego. 89-letni duchowny w latach 50. XX wieku pracował jako wikariusz-prefekt m.in. w Piasecznie, Aninie, parafii św. Franciszka w Warszawie.

Urodził się 24 września 1928 w Warszawie. W 1947 wstąpił do Warszawskiego Seminarium Duchownego, a w 1952 otrzymał święcenia kapłańskie. Następnie w latach 1957-1965 studiował teologię biblijną w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, gdzie uzyskał tytuł doktor nauk biblijnych.

Po powrocie z Rzymu, od roku akademickiego 1965/66 rozpoczął wykłady na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W 1982 r. uzyskał habilitację z nauk biblijnych a od 1983 r. kierował katedrą egzegezy Nowego Testamentu na ATK. Ks. prof. Frankowski jest autorem kilkudziesięciu artykułów naukowych i redaktorem kilku prac zbiorowych. Był redaktorem 9-tomowego cyklu podręczników pt. "Wprowadzenie w myśl i wezwanie ksiąg biblijnych", wydawanego od 1987 r. przez ATK, a następnie UKSW.

Przez 20 lat pracował nad opracowaniem Biblii Jakuba Wujka w transkrypcji typu „B”, czyli z zachowaniem języka staropolskiego i z zastosowaniem współczesnej ortografii i interpunkcji. Za pracę tę otrzymał Nagrodę Literacką im. Franciszka Karpińskiego. Ponadto od 1979 r. pracował również w duszpasterstwie akademickim przy kościele św. Anny. 20 lat temu przeszedł na emeryturę  i zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Otwocku.

Pogrzeb księdza profesora Adama Frankowskiego odbędzie się 21 września o godz. 14 w kościele św. Karola Boromeusza na Powązkach.

Inni zmarli niedawno kapłani:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama