Nowy numer 30/2021 Archiwum

Papież docenił małżeństwo. Irena i Jerzy Grzybowski z medalem

Medal Pro Ecclesia et Pontifice za działalność na rzecz rodziny, małżeństw oraz narzeczonych wręczył kard. Kazimierz Nycz.

Założyciele "Spotkań Małżeńskich" Irena i Jerzy Grzybowscy podczas uroczystości w Domu Arcybiskupów Warszawskich odebrali papieskie odznaczenia z rąk kard. Kazimierza Nycza.

Czytaj także:

Medal Pro Ecclesia et Pontifice to – jak podkreślił kard. Kazimierz Nycz – jedno z najwyższych w Kościele odznaczeń przeznaczonych dla ludzi świeckich. – To odznaczenie za wybitne zasługi ludzi, którzy dla celów związanych z życiem Kościoła, z apostolstwem, z ewangelizacją poświęcają znaczną część swojego życia – mówił metropolita warszawski.

Kard. Nycz, nawiązując do wieloletniej pracy Ireny i Jerzego Grzybowskich, podkreślił, że to odznaczenie tylko po części wynagradza cały trud związany z ich długą działalnością na rzecz rodziny, małżeństw oraz narzeczonych. – Jeżeli dzieło rośnie w latach i nabiera struktur najpierw diecezjalnych, ogólnopolskich, a później międzynarodowych, to taka strukturyzacja ma sens, jest czymś, co jest robione oddolnie i mądrze – dodał.

Sami nagrodzeni podkreśli, że zostali obdarzeni przez Boga charyzmatem dialogu, którego zaczyna brakować zarówno rodzinom w Polsce, jak i w Europie. – Na pewno nie bylibyśmy małżeństwem, gdyby nie dar dialogu – podkreśliła Irena Grzybowska.

Natomiast Agnieszka i Andrzej Lazurkowie, animatorzy spotkań małżeńskich, podkreślili w laudacji, jak wielkim zaangażowaniem w pracy na rzecz małżeństw odznaczyli się laureaci. – My patrząc na ich trud, na owoce poświęcenia i działania, możemy tylko podziwiać i próbować naśladować taką postawę – powiedział Andrzej Lazurko.

Twórcy "Spotkań Małżeńskich" Irena i Jerzy Grzybowscy są z wykształcenia geografami. Mają dwie córki. Irena Grzybowska przez wiele lat pracowała w Instytucie Geografii Uniwersytetu Warszawskiego, początkowo jako asystentka w Katedrze Geografii Fizycznej, później jako kustosz w bibliotece Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Dr Jerzy Grzybowski pracował jako asystent, a później adiunkt w Instytucie Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN (1976-1990); następnie jako redaktor i redaktor naczelny miesięcznika „Misjonarz” (1990-2008) wydawanego przez Zgromadzenie Księży Werbistów. W latach 1996-2004 był członkiem Zespołu Koordynacyjnego Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich, a od 2004 r. jest członkiem jej Rady Programowej.

W kadencji 2009-2013 r. Irena i Jerzy Grzybowscy byli członkami Rady Duszpasterskiej przy Arcybiskupie Warszawskim. Są autorami licznych publikacji dotyczących małżeństwa, przygotowania do małżeństwa i duchowości małżeńskiej. We wrześniu 2018 r. zostali uhonorowani medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”.

Przez 40 lat w "Spotkaniach Małżeńskich" wzięło udział 35 tys. małżeństw, tyle samo Wieczorach dla Zakochanych i rekolekcjach dla narzeczonych. Dla wielu z nich rekolekcje te miały charakter "ostatniej deski ratunku” przed rozwodem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama