W uroczystość Trójcy Przenajświętszej ordynariusz warszawsko-praski pobłogosławił sanktuarium św. Jana Pawła II w Radzyminie.
Obok świątyni, w dawnej kaplicy powstało Muzeum, w którym gromadzone są od lat liczne pamiątki po Janie Pawle II, ale także artefakty związane z Cudem nad Wisłą. Są mundury i broń z epoki, m.in. lanca z 1915 r., złamana szabla, czy odnalezione niedawno przez pasjonatów ze stowarzyszenia „Wizna 1939” łuski z miejsca śmierci por. Stefana Pogonowskiego. Są dokumenty i świadectwa uczestników walki sprzed 100 lat, portrety dowódców i ks. Ignacego Skorupki. Jest też wyjątkowa atrakcja: jeden z trzech w Polsce projektorów, na którym wyświetlane są – jak żywe - sylwetki historycznych postaci związanych z Bitwą Warszawską. Wcielający się w ich role aktorzy przybliżają kontekst Cudu nad Wisłą, odkrywając przed widzem ciekawostki sprzed wieku. Co miesiąc w Muzeum odbywać się będą spotkania rekonstruktorów, historyków i okolicznych mieszkańców, które służyć mają pogłębieniu wiedzy o Cudzie nad Wisłą i odkrywaniu jego śladów w ludzkiej pamięci i rodzinnych przekazach. Niewykluczone, że atrakcją kolejnego spotkania, 13 czerwca, w rocznicę wizyty Jana Pawła II w Radzyminie, będzie autentyczny francuski czołg sprzed stu lat, FT-17.
Niezwykłą pamiątką jest oczywiście także srebrny Opel Vectra z 1990 r. papieskiego kamerdynera Angelo Gugela, w którym Jan Paweł II podróżował do rezydencji w Castel Gandolfo. Takich przedmiotów, z niezwykłą historią, jest w Radzyminie wiele: papieska stuła, klęcznik wykorzystywany przez Jana Pawła II w 1999 r., dary, które otrzymywał z całego świata, a także kolekcje znaczków Poczty Polskiej z jego wizerunkiem.
Niezwykła pamiątka po Janie Pawle II stoi w przeszklonej gablocie, obok świątyni. Tomasz Gołąb /Foto GośćSanktuarium żyje jednak rytmem codziennej liturgii, licznych spowiedzi i odwiedzin pielgrzymów, którzy wypatrują również figury Matki Bożej Łaskawej łamiącej strzały, u stóp której stanęły niedawno także rzeźbione figury m.in. Aleksandra Kakowskiego, gen. Hallera i obrońców Warszawy.